איך להתאמן בנגינה בצורה חכמה ויעילה חלק א'

להתאמן, להתאמן, להתאמן … כל מי שלמד לנגן על כלי נגינה כלשהו, שמע את המילה הזו אלפי פעמים. יחד עם זאת, לפעמים, למרות שאתם מקדישים לאימונים ה מ ו ן זמן, נראה לכם כאילו אינכם מתקדמים כלל.
אין מוזיקאי שלא מצא את עצמו תוהה מה קורה לו ולמה הוא לא מתקדם. התשובה לשאלה זו אינה כמה זמן אתם מתאמנים, כמה קשה אתם מתאמנים, או אפילו על מה אתם מתאמנים. כדי לענות על השאלה הזו, עליכם לבחון איך אתם מתאמנים ומה אתם יכולים לעשות אחרת על מנת להתקדם ולשפר את היכולות שלכם. בסדרת כתבות זו אחלוק איתכם כמה טיפים שילמדו אתכם איך להתאמן בנגינה, בצורה חכמה ויעילה, ולהתגבר ו/או להמנע מכמה מהמלכודות הממתינות לכם בדרך.

אחת הבעיות העיקריות – זכרון שרירים

אחת הבעיות העיקריות (אם לא העיקרית שבהן), בהן תתקלו לא מעט, היא מצב בו אתם מתאמנים על משהו, שוב ושוב, בצורה לא נכונה. הבעיה היא שזה מרגיל אתכם לנגן ,משהו שהוא לא נכון מיסודו. לימוד מוטורי, המוכר יותר בשם זכרון שרירים, הוא היכולת לחזור על תנועה או סידרת תנועות מסויימת בצורה אוטומטית, מבלי שיהיה צורך להקדיש לכך מחשבה או תשומת לב. זה מה שמאפשר לנו לנגן שירים וסולואים מבלי לחשוב על כך. הבעיה עם זכרון שרירים היא שהוא לא מבדיל בין תנועות נכונות לשגויות. ומסיבה זו, הזכרון שלנו מסוגל להכיל טכניקות נכונות, בדיוק באותה מידת הצלחה כמו טכניקות שגויות.

בדיוק מסיבה זו, כדאי לדאוג להתאמן בצורה מסודרת ומאורגנת, לבדוק, בהתמדה את נכונות הדברים עליהם אתם מתאמנים. כדאי לעצור ולבדוק לעומק אפילו את הדברים אותם אתם בטוחים שאתם יודעים בצורה מושלמת, אחרי שניגנתם אותם בעשרים השנים האחרונות. בידקו את תנוחת היד, הזווית של המפרט, התנועה של המיפרק, רמת המאמץ, מיקום האצבעות וכל דבר אחר העולה על דעתכם. ממש נסו לאתר בעיה כלשהי. כאשר תאתרו אותה, תקנו אותה וזה יישפר את הנגינה שלכם פלאים.

אני אימצתי לעצמי מנהג בו כל כמה חודשים אני עורך אימון, אותו אני מכנה "אימון נקיון". באימון זה יש לי מטרה אחת ויחידה, לבחון את כל מה שלמדתי בחודשים האחרונים, לחפש בעיות ודרכים בהם ניתן לשפר את הביצוע. אם אני מוצא משהו הדורש שיפור או תיקון, אני פשוט מחזיר אותו לרשימת הדברים, עליהם אני מתאמן באופן פעיל.

נגנו באימונים כמו ב"קרב"

אם אתם מופיעים על במות, או שואפים להופיע, כדאי לשים לב לכמה דברים, שיעזרו לכם להתכונן לזה. הרבה נגנים העולים, בפעם הראשונה, על הבמה, מגלים שנגינה על הבמה שונה מהותית מנגינה על הכיסא הנוח שיש להם בבית. הזווית של הגיטרה, ביחס לגוף, שונה לגמרי, וכך גם זוויות הידיים והתנוחה הטבעית שלהן. לכן נסו להתאמן, לפחות בחלק מהזמן, רצוי בסמיכות להופעות, בנגינה בעמידה. עוד דבר, שכדאי לקחת בחשבון, הוא נושא התאורה על הבמה. אם אתם מסתמכים הרבה על העיניים בזמן הנגינה, אתם עלולים למצוא את עצמכם בבעיה כשתדרשו לנגן על במה חשוכה. לכן כדאי להתאמן גם בנגינה "עיוורת", או בתאורה חלשה שתרגיל אתכם לתנאי הבמה.

בנקודה זו, אני רוצה להתייחס, בכמה מילים, למיקום של הגיטרה, כשמנגנים בעמידה. כולם רוצים להיראות גזעיים כשהם מנגנים. כולכם הרי מכירים את התנוחה המוכרת של ה"רוק סטאר", עם הגיטרה התלויה בגובה הקרסוליים והבעת החיוך הלעגני על הפרצוף. קחו בחשבון, שאין תנוחה גרועה מזו, להחזיק בה את הגיטרה שלכם, אם תרצו להצליח לנגן משהו מסובך יותר, מכמה "פאוור קורדס" בסיסיים. אמנם יש כמה יחידי סגולה, המצליחים לנגן משהו כשהגיטרה נמצאת בתנוחה כזו, אבל כנראה שזה נובע מהסיבה שיש להם זרועות ארוכות יותר, או כוח סבל גדול יותר. רובכם תפיקו הרבה יותר מהנגינה שלכם אם תחזיקו את הגיטרה בגובה הגיוני בו ניתן לנגן בצורה יעילה. תמיד אפשר לתלות את הגיטרה בגובה הקרסוליים לצורך צילומים, אבל אני ממליץ לכם בחום להגביה אותה לגובה הגיוני שיאפשר לכם לנגן כמו שצריך, בסיום הצילומים.

דבר נוסף, שחשוב לקחת בחשבון, הוא עוצמת הנגינה באימון (הווליום). עוצמת הנגינה בבית, נמוכה באופן משמעותי מעוצמת הנגינה על הבמה. כשאתם מתאמנים בבית, בעוצמה הגיונית, אתם מאבדים לא מעט מהדינמיקה והצבע של הסאונד שלכם, ביחס לאיך שהוא נשמע, בעוצמה המתאימה לבמה. זה לא אומר שצריך לפתוח את העוצמה במגבר על 11, בחדרון הקטן בו אתם מנגנים, אבל מומלץ לערוך, מידי פעם, אימון קצר בעוצמה גבוהה. זה ייאפשר לכם להתרגל לדינמיקה, השונה לחלוטין בעוצמות כאלה, ולבחון את הסאונד האמיתי שלכם, כפי שיישמע על הבמה, ולתקן בעיות, אם יש כאלה, שלא תצליחו לשמוע בעוצמה נמוכה יותר.

בפוסט הבא, אחלוק אתכם עוד כמה טיפים הקשורים לאימון נכון ויעיל בנגינה.

By | 2017-06-26T15:22:47+00:00 26 באפריל 2016|גיטרות|2 תגובות

2 תגובות

  1. רמי 26 באפריל 2016 , 21:31 השב

    יפה כתבת! תודה על שיתוף הידע והנסיון

    • itsik 26 באפריל 2016 , 21:46 השב

      תודה רבה רמי. משמח לראות שזה מעניין ועוזר לאנשים.

השאר תגובה