איך להתאמן בנגינה בצורה חכמה ויעילה חלק ב'

בכתבה זו' שהיא השניה בסידרה, נבחן את נושא הנגינה בגיטרה, למטרת אימון, מעוד כמה זוויות, ואחלוק איתכם עוד כמה טיפים שיסייעו לכם להבין איך להתאמן בנגינה בצורה חכמה ויעילה.

למה אתם מנגנים

בכל פעם שאתם לוקחים גיטרה ביד, אתם עושים אחד משלושת הדברים המצויינים בהמשך. הבחירה באיזה מהדברים להשקיע בכל פעם, וכמה זמן להשקיע בכל אחד מהם, היא זו שתקבע את קצב ההתקדמות שלכם והרמה אליה תגיעו.

1. נגינה בשביל הכיף

זה קורה בכל פעם שאתם לוקחים גיטרה ליד, סתם בשביל הכיף. אולי תרצו לג'מג'ם על כמה חברים, לבדוק איזה פדאל חדש שקניתם, או סתם לחנטרש קצת, על מנת להירגע. קודם כל, אין שום רע בכך. למעשה, זהו חלק בלתי נפרד מהנגינה בכל כלי נגינה שהוא. זהו החלק של ה"כיף" בנגינה. יחד עם זאת, זה אמנם יקדם אתכם קצת, מבחינת היכולות שלכם, אבל ההתקדמות תהיה פחותה בהרבה מהתקדמות הנובעת מאימון "חכם". כמה שתקדישו יותר זמן לנגינה מסוג זה, כך תגדל אצלכם האשלייה שאתם מתקדמים, בעוד שבפועל אתם די תקועים באותו המקום

2. נגינה כעבודה

זה קורה בכול פעם שאתם לוקחים ליד גיטרה על מנת לבצע איזו שהיא "עבודה", או מכיוון שאתם חייבים לעשות זאת. אולי אין שכר בצידה של עבודה זו אבל אתם עושים זאת לא רק על מנת לרצות את עצמכם או לשפר את היכולות שלכם. אולי יש לכם הופעה בפאב השכונתי, או שאתם צריכים לנגן במסיבת הסיום של הילדה או להקליט סולו, באולפן של הדוד שלכם, לדמו שהוא מוציא. כמו במקרה הקודם, גם כאן תוכלו להפיק מזה שיפור מסויים ביכולות שלכם. אם לדוגמה אתם מופיעים בפאב השכונתי שישה ערבים בשבוע, זה מסתכם בהרבה מאוד שעות נגינה, שיישפרו את היכולות שלכם במידה מסויימת. יחד עם זאת, ברוב הפעמים שתנגנו לשם עבודה, לא תידרשו להגיע לקצה גבול היכולת שלכם, מבחינת נגינה, או להמציא דברים חדשים. ברוב המקרים תדרשו לנגן תמיד את אותו הדבר ובלבד שתנגנו את זה נקי ומדוייק.

3. נגינה לצורך אימון

ההגדרה שלי לאימון היא: ביצוע פעילות, המותאמת במיוחד לשיפור יכולות מוגדרות מראש. בצורה מסודרת ושיטתית. לא מדובר כאן על נגינה בשביל הכיף, או לצורך ביצוע עבודה כלשהי. קיראו זאת שוב: ביצוע פעילות המותאמת במיוחד לשיפור יכולות מוגדרות מראש, בצורה מסודרת ושיטתית. לזה אני קורא נגינה לצורך אימון.

לכן בכל פעם בה תרגישו שאתם תקועים ולא מצליחים להתקדם, עצרו לרגע ובידקו אם אתם מחלקים את הזמן נכון, בין סוגי הנגינה שצוינו. רב הסיכויים שתגלו שאתם צריכים לערוך התאמות מסוימות בחלוקה, וברגע שתעשו אותן, תרגישו איך אתם מתחילים להתקדם שוב.

נכון, לא נכון, נכון.

נגינה בגיטרה מערבת בתוכה המון רגש. איך תדעו אם אתם מנגנים משהו נכון ? ברוב הפעמים זה פשוט "מרגיש" לכם נכון.

אחת הטכניקות בה אני מרבה להשתמש גם באימונים שלי וגם עם תלמידי, היא טכניקה שאני קורא לה "נכון, לא נכון, נכון". אם אתם נתקלים בבעיה נקודתית במשהו אותו אתם מנסים ללמוד, נגנו אותו כמה וכמה פעמים, בצורה נכונה, הכי טוב שאתם יכולים לנגן אותו, נקי ובלי טעויות. אחר כך נגנו שוב את אותו הדבר, כמה וכמה פעמים, אבל הפעם הכריחו את עצמכם לנגן זאת לא נכון. לדוגמה, נגנו זאת בפוזיציה מוזרה, או באיצבוע לא נכון, או בתבנית פריטה לא הגיונית. פשוט נגנו זאת לא נכון, כמה וכמה פעמים. מיד לאחר מכן נגנו זאת שוב כמה פעמים בצורה נכונה, כשאתם נותנים תשומת לב יתרה למה שתיקנתם מהפעם הקודמת. להפתעתכם הרבה, תגלו שפתאום זה מרגיש לכם הרבה יותר קל ונוח לנגן את אותו הקטע, לאחר שנגנתם את זה לא נכון באופן יזום. זו טכניקה מעולה לטיפול בבעיות נקודתיות שאתם מתקשים לפתור בצורה אחרת.

איך לא להתייאש

נגינה בגיטרה היא כמו נסיעה ברכבת הרים. יש עליות ומורדות, אהבה, שינאה, אהבה, שינאה. הדרך להמשיך להתקדם ולהשתפר היא להתמיד ולא להתייאש. הנה דבר החשוב ביותר שאני יכול לחלוק איתכם. הדבר אותו למדתי אחרי עשרות שנים של נגינה באופן מקצועי, כמו גם מתלמידים רבים שלימדתי לאורך השנים… מוכנים?

מעולם לא נתקלתי בנגן שהתאמן בצורה נכונה, על הדברים הנכונים והשקיע את הזמן הדרוש, ולא השתפר, נקודה! לחלקכם זה עשוי לקחת יותר זמן מלאחרים, אבל אם תשקיעו את המאמץ והזמן הדרוש, בדברים הנכונים ובצורה הנכונה, אתם תשתפרו. שמעתי כל תירוץ שתוכלו להעלות על הדעת: "הידיים שלי קטנות מידי" "אין לי שמיעה מספיק טובה" "הידיים שלי גדולות מידי" "אין במשפחה שלי חוש קצב" "אני צריך גיטרה אחרת" … ועוד ועוד.
הסיבה היחידה שיכולה למנוע מכם מלהשתפר היא אם לא תעבדו בצורה נכונה, על הדברים הנכונים ו/או לא תשקיעו את הזמן הדרוש.

הנה כמה דברים שיעזרו לכם להתמודד עם הייאוש.

אל תתייחסו לאיך שזה נשמע עכשיו.

כשמתחילים משהו חדש, זה תמיד יישמע רע. אל תתייחסו לאיך שזה נשמע כי זה לא משנה בשלב זה. התרכזו בכל שלב בנפרד וחשבו על איך שזה יישמע בעוד חצי שנה. אם בעוד חצי שנה, אחרי שהקדשתם את הזמן ולמדתם את מה שרציתם בצורה נכונה, זה עדיין לא נשמע טוב, תמיד תוכלו לעבור לנגן על טובה או על חליל צד.

התמקדו בתהליך

לא משנה מה המטרה שלכם, בזמן האימון, חישבו רק על התהליך והתמקדו בו. אם תתמקדו בתהליך ובביצוע שלו בצורה הטובה ביותר, התוצאה לא תאחר להגיע. כמו בפיסקה הקודמת, אל תתייחסו יותר מידי לאיך שזה נשמע. התמקדו בתהליך ותגיעו לשלב בו זה יישמע טוב.

כל אחד נתקע לפעמים

אין נגן שלא נתקע לפעמים ומרגיש שהוא לא מצליח להתקדם לשום מקום. זה לא משנה אם הוא מנגן שנה או 20 שנה, זה קורה לכולם. הפתרון במקרה כזה הוא פשוט להרגע. אני יודע שזה לא נשמע הגיוני, אבל ככל שתלחצו על עצמכם כך תאריכו את הזמן שייקח לכם להשתחרר. הרגעו, הורידו את הלחץ ותראו איך מהר מאוד אתם משתחררים מהתקיעה ומתחילים להתקדם שוב. אני אזכיר כאן שוב את המשפט שאמרתי כבר קודם:

מעולם לא נתקלתי בנגן שהתאמן בצורה נכונה, על הדברים הנכונים והשקיע את הזמן הדרוש, ולא השתפר, נקודה!

By | 2017-06-26T15:22:32+00:00 3 במאי 2016|גיטרות|0 תגובות