איך לנגן בגיטרה בלי להסתכל

קשר עם הקהל הוא אחת התכונות החשובות ביותר לאמן מופיע. הדרך הטובה ביותר לתקשר עם הקהל היא באמצעות העיניים. גם אתם, כגיטריסטים, לא תמיד צריכים סולו מדהים על מנת לגרור את הקהל שלכם לתגובה ריגשית. לפעמים מספיק קשר עין, קריצה או חיוך (למרות ששילוב בין השניים הרבה יותר קטלני…). זה לא אומר שאסור לכם להסתכל על הצוואר של הגיטרה. גדולי הגיטריסטים בעולם מעיפים מבט בצוואר מידי פעם, אבל זה קורה בדרך כלל כשהם יוצרים משהו חדש תוך כדי נגינה.
אם אינכם מצליחים לנגן מבלי שהמבט שלכם יהיה מקובע על צוואר הגיטרה, או שאתם מתקשים לנגן ולשיר בו זמנית ומבחינתכם זו בעיה, יש לכך פתרון. אם תקדישו לזה את הזמן הדרוש ותתמידו בכך, תגלו שגם היכולת הזו, כמו כל דבר אחר, משתמשת בזכרון שרירים, הנבנה באמצעות תרגול. הנה לכם כמה טיפים שילמדו אתכם איך לנגן בגיטרה בלי להסתכל.

אז מה זה זכרון שרירים?

זכרון שרירים הוא היכולת של הגוף שלנו לחזור על תנועות יומיומות בצורה אוטומטית מבלי שנצטרך ליזום ו/או לחשוב כל חלק של הפעולה בנפרד. כל פעולה גופנית שאנחנו עושים מתבססת על זכרון שרירים. כשאנחנו הולכים, לדוגמה, איננו חושבים על מגוון התנועות שכל רגל צריכה לבצע. אנחנו פשוט מחליטים ללכת והגוף שלנו מבצע את מגוון הפעולות הדרושות באופן אוטומטי.
זכרון שרירים הוא משהו שנלמד באמצעות חזרה מרובה על רצף פעולות, עד שהביצוע שלו הופך להיות אוטומטי ולא מצריך תשומת לב.

1. נגנו כמה שיותר!

נגינה בגיטרה, כמו בכל כלי אחר, היא פעולה גופנית המבוססת על זכרון שרירים. כשאתם מאצבעים אקורד, סולם או סולו מוכר, אינכם צריכים לחשוב היכן להניח כל אצבע, האצבעות "נוחתות" במקומות הנכונים בעצמן. היכולת הזו היא משהו שנבנה בהדרגה. אין לכם ברירה אלא לחזור שוב ושוב על ריפים ואקורדים, עד אשר הם יובנו לתוך זכרון השרירים שלכם ולא תצטרכו לחשוב עליהם. ככל שתנגנו יותר כך תחזקו את זכרון השרירים שלכם.

  1. כמו שכדורגלן לומד להסתכל על הכדור או על השחקנים האחרים בזמן משחק, ולא על רגליו, כך גם אתם תגלו שמידת תשומת הלב שאתם צריכים להקדיש כדי לעקוב אחר מיקום האצבעות על הצוואר, פוחתת עם הזמן.

2. צרו לעצמכם הסחות דעת

נסו להתאמן על סולמות או על שירים שאתם מכירים תוך כדי צפייה בטלוויזיה. המטרה היא ללמד את הגוף שלכם להרגיש היכן נמצאות האצבעות שלכם מבלי שתצטרכו להסתכל עליהן, וכל צורה של הסחת דעת יכולה לעזור בכך. הגיטרה היא כלי וויזואלי מאוד. אנחנו עוסקים ב"פיגורות" ו"קופסאות" על הצוואר, קוראים תווים וטאבים ומסתכלים על נגנים אחרים על מנת ללמוד דברים חדשים. על ידי התמקדות בדברים אחרים, אתם מאמנים את המוח שלכם לסמוך על הידיים שלכם במקום על מידע וויזואלי.

3. נגנו על כל הצוואר

אפשר להתחיל עם אקורדים או סולמות או כל דבר אחר איתו אתם מרגישים נוח. בחרו לכם כמה פראזות משולבות הדורשות מכם לשנות מיקום על הצוואר תוך כדי נגינה, וחזרו עליהן עד שתרגישו שזה זורם בצורה טובה. בשלב זה עצמו את העיניים ונסו לנגן זאת מבלי להסתכל (ניתן כמובן למצוא הסחות דעת אחרות אבל אני ממליץ לעצום את העיניים מכיוון שזה מחדד את שאר החושים). אחרי שהתרגלתם לאיזור מסויים על הצוואר, עברו לאיזור אחר וקחו את הזמן על מנת להתרגל גם אליו. נסו לעשות זאת עם סולמות, אקורדים, ריפים, או כל שילוב ביניהם, הדורש תנועה על הצוואר. בהתחלה עבדו על שילובים הדורשים תנועה במרווחים קטנים של שריג או שניים והגדילו אותם בהדרגה, כשאתם מקפידים להגיע למצב בו אתם מנגנים כל פראזה שבחרתם באופן מושלם לפני שאתם עוברים לפראזה אחרת.

4. החליקו בין הפוזיציות

למדו את עצמכם להעריך נכון מרווחים גדולים יותר. כדוגמה, למדו את רמת המתיחה הנדרשת מהאצבעות שלכם כדי להניח את האצבע הרביעית במרווח של חמישה שריגים מהאצבע הראשונה. במידה ואתם צריכים לנגן פראזה הדורשת מרווח כזה, תמיד תוכלו להניח את האצבע הרביעית על השריג הנכון, כנקודת ייחוס, ולהשתמש בה על מנת ליצור סלייד מדויק, שיביא אתכם למקום הנכון. ככל שתעבדו על זה יותר כך יקטן הצורך שלכם להשתמש בנקודות ייחוס שכן אתם תפתחו את זכרון השרירים הדרוש על מנת להעריך נכון את המרווחים.

זהו. אני מקווה שהטיפים האלה יסייעו לכם לנגן בגיטרה בלי להסתכל.

אשמח לקבל מכם תגובות והערות למה שנאמר.

אם תרצו להתייעץ איתי באופן אישי בנושא זה או בכל נושא אחר, אתם מוזמנים לדבר איתי.

בטלפון – 052-8699642, בפייסבוק, או במייל

רוצים לקבל את המאמר הבא ישירות למייל שלכם?

הרשמו לניוזלטר בצד השמאלי העליון של העמוד.

By | 2017-06-26T15:18:14+00:00 21 בספטמבר 2016|גיטרות|0 תגובות

השאר תגובה