גיטריסטים הנה לכם כמה טיפים להתמודדות עם פחד במה

אין גיטריסט שלא מכיר את הלחץ וההתרגשות לפני הופעה בפני קהל, בין אם מדובר בשלושה אנשים או ב – 300 איש. זהו מצב נורמלי לחלוטין, המוכר היטב לגיטריסטים מתחילים ומנוסים כאחד. למעשה, כל עוד ההתרגשות הזאת נמצאת תחת שליטה, היא תסייע לכם להיות במיטבכם במהלך המופע.
יחד עם זאת, לעיתים הלחץ גדול כל כך שההתרגשות יוצאת משליטה והופכת לחרדה ברמה כל כך גבוהה, שזה מפריע לתפקוד שלכם ולא מאפשר לכם להיות במיטבכם. תופעה זו מכונה לעיתים פחד במה. בפוסט זה ננסה להבין את הסיבות לתופעה זו ומה ניתן לעשות כדי לשמור על רמת התרגשות נשלטת, שתאפשר לכם לתפקד ולהיות במיטבכם.

לפני שניגש לפוסט עצמו, חשוב לי מאוד להבהיר שהפוסט עוסק אך ורק בגורמים מקצועיים התורמים לפחד במה. ישנן גם סיבות פסיכולוגיות ואישיות, התורמות לפחד במה, המשתנות בין אדם לאדם. ברור לי לחלוטין כי יש לא מעט אנשים שהנושא הזה רגיש עבורם ולכן חשוב לי להדגיש שאינני מתיימר לבטל את הסיבות האחרות או לזלזל בהן חלילה. כאמור, בפוסט זה נעסוק בפן המקצועי בלבד.

למה יש לנו פחד במה?

המרחק מהתרגשות טבעית ונשלטת לחרדה מוחלטת יכול להיות קצר מאד. דמיינו לכם שהסאונד המדהים שהכנתם בבית נשמע זוועה על הבמה, או שאינכם מצליחים להפיק את הסאונד שאתם מחפשים מהפדאל החדש שקניתם רק אתמול. אולי הגיטרה שהחלפתם לה מיתרים אתמול, לא מחזיקה כיוון או שיש שיר שאתם עדיין לא בטוחים לגביו.
לבעיות מסוג זה, שכל אחד מכם נתקל בהן לא פעם, יש לרוב השפעה הרסנית על הביטחון שלכם. מרגע שאיבדתם את הבטחון שלכם- שום דבר כבר לא יחזיר אותו, אפילו לא סאונד צ'ק ארוך ומוצלח במיוחד. משם הדרך לחרדה ולפחד במה קצרה מאד. חזרות יכולות להכין אתכם לביצוע החומר בצורה טובה, אבל שום דבר לא יכול להכין אתכם לרגע בו אתם עומדים על הבמה לפני קהל והמתופף מתחיל את הספירה לשיר הראשון.

אז איך בכל זאת ניתן להפטר מפחד במה?

אין נוסחת קסם שתסייע לכם להפטר מפחד הבמה באופן מוחלט. עם זאת, ישנם כמה דברים שבאפשרותכם לעשות, שיסייעו לכם לשמור על רמה נשלטת של התרגשות ולחץ ולהפיק מעצמכם את המקסימום.

אימון מביא לתוצאות

הקדישו יותר זמן לאימון על החלקים הקשים יותר במופע, מהזמן שאתם מקדישים לחלקים שאתם יכולים לנגן מתוך שינה. אמנם זה הרבה יותר כיף לנגן את החלקים הקלים והזורמים, אבל כל דקה נוספת שתקדישו לאימון על החלקים הבעייתיים תשתלם לכם ברגע האמת.

נגנו תמיד כאילו שאתם על הבמה

אל תוותרו לעצמכם באימונים. נגנו תמיד כאילו שאתם מופיעים. אם יש לכם מספיק מקום, מקמו את הציוד שלכם כמו שהוא יהיה על הבמה. נגנו בעמידה כדי להתרגל לתנוחה של הגיטרה על הגוף ולזווית של הצוואר ביחס לידיים שלכם. נגנו עם תאורה חלשה כדי לוודא שאתם מוצאים את המיקום הנכון על הצוואר גם אם אינכם יכולים לראות את הסימונים על הצוואר. תרגלו את השינויים בסאונד תוך כדי אימון, בין אם זה מעבר בין פריסטים, כיבוי והדלקת אפקטים, עבודה עם פדאל ווליום או עם כפתור הווליום על הגיטרה וכו'. אם אתם יודעים את סדר השירים בהופעה, נגנו אותם על פי הסדר כדי לתרגל בחירת הסאונדים הפותחים לכל שיר.

וודאו שהגיטרה שלכם מוכנה לבמה

כשאתם על הבמה, הדבר האחרון שאתם רוצים להתעסק איתו הוא מיתר קרוע, גיטרה שיוצאת מכיוון, סוללה שנגמרה וכו'. חוסר וודאות לגבי הציוד הוא אחד הגורמים המרכזיים לחרדה וללחץ. לכן וודאו שהגיטרה שלכם מתוחזקת כראוי, שהסטאפ שלכם טוב ושהחלפתם מיתרים לפחות יום לפני המופע. אני אישית נוהג להחליף מיתרים כמה ימים לפני המופע ודואג לנגן על הגיטרה כמה שיותר בפרק הזמן הזה, כדי "להושיב" את המיתרים במקום כך שישמרו על יציבות הכיוון.

דאגו לסאונד שתוכלו להסתמך עליו

אם אינכם שומעים את עצמכם, לא תצליחו לנגן הכי טוב שאתם יכולים. מצד שני, אם כל מה שהקהל ישמע יהיה מה שיוצא מהמגבר שלכם- אפילו הביצוע הטוב ביותר שלכם לא יזכה להערכה.
בשבילי, הרוגע מתחיל בבטחון שיש לי סאונד במה טוב, אותו אני מסוגל לשמוע. כשאני שומע את הסאונד שאני אוהב ומכיר, זה תורם רבות לתחושת הרוגע שיש לי על הבמה.
לכן, אל תתפשרו על סאונד הבמה שלכם. עבדו יחד עם הסאונדמן כדי למצוא את הנוסחה שתאפשר לכם לשמוע את המגבר שלכם ועדיין תאפשר לסאונדמן ליצור איזון נכון עם הכלים האחרים. לפעמים מספיק להציב את המגבר בצורה מעט שונה או להטות אותו, כדי להגיע לנוסחה המתאימה. פעמים אחרות יידרשו פתרונות יצירתיים יותר, אבל זו בעיה שתמיד ניתן לפתור.

במהלך הסאונד צ'ק

אל תתפשרו על מה שאתם מקבלים במוניטור במהלך הסאונד צ'ק. בין אם אתם משתמשים ב – In Ear או מוניטור במה, וודאו שאתם מקבלים לפחות כלי הרמוני אחד (גיטרה נוספת / קלידים), כלי קצבי (סנר / היי האט) ואת הבס. בלי הכלים האלה תמצאו את עצמכם מנגנים "על עיוור".
דאגו לעבור עם הסאונדמן על הסאונדים בהם אתם משתמשים במהלך המופע. וודאו שיש ביניהם אחידות בעוצמה. אם אתם מגבירים את העוצמה בקטעי הסולו בצורה עצמאית, עדכנו בכך את הסאונדמן ווודאו שהוא ערוך לכך בצד שלו.

נסו ליישם את הטיפים האלה. רוב הסיכויים שהם יעזרו לכם לשלוט על פחד הבמה שלכם, אם לא להתגבר עליו לגמרי.

אם יש נושא שהייתם רוצים לקבל עליו מידע או שאלה שמעניינת אתכם, אתם מוזמנים לכתוב לי על כך. אשמח לענות כמיטב יכולתי על פניותכם.
אם תרצו להתייעץ איתי באופן אישי בנושא זה או בכל נושא אחר, אתם מוזמנים לדבר איתי.

בטלפון – 052-8699642, בפייסבוק, או במייל

רוצים לקבל את המאמר הבא ישירות למייל שלכם?

הרשמו לניוזלטר בצד השמאלי העליון של העמוד.

By | 2017-06-26T15:12:40+00:00 1 בפברואר 2017|גיטרות|0 תגובות

השאר תגובה