האם אפשר להקליט אלבום בלי מפיק מוזיקלי ולהצליח בזה?

אמנים עצמאיים רבים בוחרים כיום להקליט באולפן הקלטות מקצועי, למרות שיש להם תקציב מוגבל. כדי לעשות זאת הם בוחרים בדרך כלל, לוותר על העסקת מפיק מוזיקלי. לאמנים בעלי ידע והבנה של תהליך ההקלטה, זהו ניצול נהדר של משאבים. יחד עם זאת בהרבה מקרים בהם אמנים בוחרים לעבוד בלי מפיק מוזיקלי, הם מוצאים את עצמם מבזבזים הרבה מאוד זמן וכסף בפתרון בעיות במקום להתמקד בעשיית מוזיקה. אם החלטתם לוותר על מפיק מוזיקלי, ישנם 4 דברים בהם אתם חייבים לטפל לפני הכניסה לאולפן. זה יעזור לכם לנהל את תהליך ההקלטה והתקשורת עם הטכנאי והאולפן נכון יותר, מה שיסייע לכם לשפר משמעותית את התוצאה הסופית ולחסוך הרבה כסף.

1. אילו כלים ישמשו בהקלטה ומה העיבוד

אחד הדברים שעוזרים רבות לטכנאים באולפן הוא לדעת מראש אילו כלים ישמשו בהקלטה. הציוד, הטכניקה והתהליכים המשמשים להקלטות טריו גיטרה / בס / תופים, שונים לגמרי ממה שדרוש על מנת להקליט הרכב סלסה בן 10 נגנים עם חטיבת נשפנים מלאה. אמנם הטכנאי שלכם יבקש מכם את המידע הזה בתחילת הסשן, אבל אם תוכלו לידע אותו מראש זה יקצר את זמן ההקמה הדרוש בצורה משמעותית.
רצוי גם שתחשבו מראש אילו כלים נוספים תרצו לכלול בהקלטה. אם לדוגמה החלטתם להוסיף טמבורין ודג'מבה לשיר מסוים, עדכנו את הטכנאי שאתם עומדים לנסות זאת. רצוי גם למצוא מראש את הנגנים הרלוונטיים, כדי שלא תמצאו את עצמכם מחפשים נגנים ברגע האחרון.

2. דוגמאות סאונד

למרות שהסאונד של השיר ישתנה לא מעט במהלך המיקס והמאסטרינג, רצוי לנסות להתקרב ככל האפשר לסאונד שאתם מחפשים כבר בתהליך ההקלטה. דברים כמו מיקום מיקרופונים ומבנה החדר משפיעים רבות על הסאונד הסופי של ההקלטה. מה שעלול להיות קשה לתיקון בשלב מאוחר יותר.
לפני שאתם נכנסים לאולפן, נסו למצוא שיר או אלבום שנשמעים דומה לסאונד שהייתם רוצים לשמוע בהקלטה שלכם. אגב, אין צורך להגביל את עצמכם לשיר אחד. אין שום מניעה לאהוב את סאונד התופים בשיר X  ואת סאונד השירה בשיר Y. השמיעו את השירים לטכנאי ולנגנים. זו הדרך הטובה ביותר להמחיש למעורבים בתהליך את הסאונד אותו אתם מחפשים. טכנאי מיומן אמור לזהות מיידית באיזה ציוד וטכניקות עליו להשתמש על מנת להשיג את הסאונד שאתם מחפשים.
דוגמאות סאונד הן חיוניות להצלחת התהליך, מכיוון שהם יחסכו לכל המעורבים הרבה מאוד תיסכול ויקרבו את התוצר הסופי לחזון של האמן.

3. איך להקליט

נסו להחליט איך אתם רוצים להקליט לפני שאתם נכנסים לאולפן. האם אתם רוצים להקליט את כל הנגנים ביחד? אולי אחד אחד? או אולי בקבוצות? איזה כלים להקליט קודם? אם אין לכם נסיון קודם באולפן, יהיה לכם קשה להחליט מראש מה יעבוד.
כדי לפתור זאת, כדאי לנסות לארגן הדמייה של סשן הקלטות. אם יש לכם חבר נדיב עם אולפן ביתי, נסו להקליט אצלו בכל הדרכים האלה. אם לא, נסו לעשות חזרה מוקלטת, בה הנגנים מנגנים בנפרד או בקבוצות קטנות. בדקו מה מרגיש יותר טוב? מה מצליח להעביר את האנרגיה והדינמיקה שלכם יותר נכון?, זה עשוי לתת לכם מושג איך זה יעבוד באולפן.
אם תחליטו זאת מראש, זה יחסוך לכם הרבה מאוד זמן יקר בשינוי מיקומים של מיקרופונים והחלפת חדרים.

4. צ'ארטים של השירים

גם אם אין לכם את היכולת או הטכנולוגיה להפיק פרטיטורה מסודרת לכל שיר (מה שלא נדרש ברוב המוזיקה המודרנית), צ'ארט מסודר עם האקורדים, המילים והמבנה של כל שיר, יסייע לכם לתקשר עם הטכנאי. אם לדוגמה אתם רוצים להקליט מחדש את השירה בחלק השני של ה – Bridge, צ'ארט מסודר יעזור לטכנאי לזהות במהירות את החלק הנכון של השיר, מה שיעזור לכם להמנע מבזבוז זמן יקר בחיפושים אחר הקטע הרלוונטי. זכרו שתקשורת טובה היא מרכיב הכרחי לסשן הקלטות מוצלח ופרודוקטיבי. צ'ארטים ברורים יהפכו את תיקון הטעויות להרבה יותר קל ומהיר עבור הטכנאי והנגנים שלכם.

לסיכום, למרות שהעסקת מפיק מוזיקלי לא מהווה תנאי הכרחי להצלחת תהליך הפקת האלבום שלכם, חשוב שתבינו מה המשמעויות של יציאה למסע הזה לבד. במידה ואתם משוכנעים שאתם מסוגלים לנהל את התהליך בלי מפיק מוזיקלי, צאו לדרך. אבל דאגו להיות כל הזמן עם האצבע על הדופק, על מנת להימנע מביזבוז מיותר של זמן וכסף, שעלול להכשיל את הפרויקט כולו.

אם יש נושא שהייתם רוצים לקבל עליו מידע או שאלה שמעניינת אתכם, אתם מוזמנים לכתוב לי על כך. אשמח לענות כמיטב יכולתי על פניותכם.
אם תרצו להתייעץ איתי באופן אישי בנושא זה או בכל נושא אחר, אתם מוזמנים לדבר איתי.

בטלפון – 052-8699642, בפייסבוק, או במייל

רוצים לקבל את המאמר הבא ישירות למייל שלכם?

הרשמו לניוזלטר בצד השמאלי העליון של העמוד.

By | 2017-06-28T08:14:02+00:00 28 ביוני 2017|הפקה מוזיקלית|0 תגובות

השאר תגובה