הקלטה באולפן – כמה זמן זה לוקח ובמה זה תלוי?

הזמנת סשן הקלטה באולפן עשויה להיראות לפעמים כהימור. אם לשפוט על פי כמות הפעמים בהן נשאלתי "כמה שעות אולפן אני צריך בשביל זה?", מוזיקאים רבים לא ממש יודעים להעריך כמה ניתן להספיק בשעה, 4 שעות או 8 שעות באולפן.
לפני שתוכלו להעריך כמה זמן דרוש לכם, עליכם לענות לעצמכם על כמה שאלות שלהן השפעה מכרעת על אורכו של סשן ההקלטה.

האם אתם מוכנים לסשן הקלטה באולפן?

גם אם סשן הקלטה באולפן עשוי להראות לכם דומה לחזרה – הוא לא! חדר החזרות הוא המקום בו סוגרים את העיבוד של השיר, בוחרים את הסאונדים והסולמות המתאימים, כותבים את התפקידים השונים ולומדים לנגן / לשיר את השיר. לכל זה אין מקום במהלך סשן הקלטה באולפן. החוויה בסשן הקלטה באולפן שונה מאוד מהחוויה בחזרה. ברגע שתגיעו לאולפן, העצבים שלכם ייכנסו לתמונה. טעויות קטנות בביצוע יתחילו להפריע לכם והשעון ייראה כאילו הוא זז במהירות כפולה מהרגיל.
המלצתי לכם היא לעשות כמה שיותר חזרות לפני ההקלטה, גם אם נראה לכם שזה יותר ממה שצריך. עדיף לשלם יותר על חזרות מאשר לבזבז כסף על זמן אולפן (שגם עולה יותר מחדר חזרות).

האם הציוד שלכם מוכן לסשן הקלטה באולפן?

אחד הגורמים הנפוצים ביותר לבזבוז זמן במהלך סשן הקלטה באולפן הוא בעיות שמקורן בציוד. גיטרות שיוצאות מכיוון, מיתרים קרועים, כבלים מרעישים, תופים לא מכוונים ובעיות אלקטרוניות למיניהן.
וודאו שהציוד שלכם תקין לחלוטין, מכוון ומוכן להקלטה, לפני שאתם מגיעים לאולפן. מומלץ גם לבדוק איזה ציוד עומד לרשותכם באולפן. ככלל, הציוד באולפן מתוחזק באופן קבוע ומכוון כראוי, והשימוש בו עשוי לחסוך לכם לא מעט זמן ולרוב גם יפיק לכם תוצאות טובות יותר בהקלטה.

כמה זמן אתם צריכים להקמה והתארגנות?

זמן ההקמה עשוי להיות גורם משמעותי המשפיע על אורך הסשן הדרוש. נתקלתי כבר בהרכבים שבזבזו שעה ואפילו שעה וחצי בהקמה. מעבר לבזבוז הכסף, זה גם פגע באיכות הביצוע שלהם בגלל שהם איבדו את הריכוז ונלחצו בגלל הזמן המבוזבז.
דאגו להגיע לאולפן לפני הזמן, על מנת שניתן יהיה להתחיל את ההקמה בדיוק בזמן. חשוב מכך- דאגו להיות יעילים ומהירים בזמן ההקמה, דבר שיאפשר לכם ניצול מקסימלי של זמנכם באולפן ויבטיח שתשארו ממוקדים ונינוחים.  זהו הדבר החשוב ביותר שתוכלו לעשות על מנת להבטיח שתצליחו להפיק את המירב מזמנכם באולפן.

אז כמה זמן אולפן צריך ?

לפני שנענה על שאלה זו, ישנו גורם נוסף אותו עליכם לקחת בחשבון בהזמנת סשן הקלטה באולפן: מידת המורכבות של המוזיקה שלכם. לרוב, ככל שהמוזיקה מורכבת יותר לוקח יותר זמן להקליט אותה. טריו עשוי להצליח לדחוס הקלטה של 2 שירים ב – 6 שעות בעוד שהקלטת שיר הדורש רביעיית מיתרים, נשפנים, כלי הקשה וכו' עשויה לקחת גם 16 שעות.

לסיכום, אחרי שעברנו על כל הגורמים המשפיעים על אורך הסשן הדרוש לכם, הקלטת שיר באולפן עשויה לקחת כ – 5 שעות, בהערכה גסה, בהנחה שהכל זורם חלק וללא תקלות. כמובן שככל שתשקיעו יותר זמן כך גם התוצאה תהיה טובה יותר. לכן, במקרים מסוימים, להקדיש 8 שעות לשיר עשויה להיות אופציה טובה יותר. במידה והתקציב מוגבל, ניתן לפעמים לדחוס שני שירים ל – 8 שעות אבל עליכם לקחת בחשבון שהתוצאה עשויה להיות פחות מלוטשת.

אם יש נושא שהייתם רוצים לקבל עליו מידע או שאלה שמעניינת אתכם, אתם מוזמנים לכתוב לי על כך. אשמח לענות כמיטב יכולתי על פניותכם.
אם תרצו להתייעץ איתי באופן אישי בנושא זה או בכל נושא אחר, אתם מוזמנים לדבר איתי.

בטלפון – 052-8699642, בפייסבוק, או במייל

רוצים לקבל את המאמר הבא ישירות למייל שלכם?

הרשמו לניוזלטר בצד השמאלי העליון של העמוד.

By | 2017-06-26T15:13:12+00:00 18 בינואר 2017|הפקה מוזיקלית|0 תגובות

השאר תגובה