כמה דברים שאני מצטער שלא ידעתי כשהתחלתי לנגן בגיטרה

לעולם לא אשכח את הגיטרה הראשונה שלי. זו הייתה גיטרה ללא שם, עם אקשן בשמיים וזמזומים בכל מקום. אבל זה לא ממש עניין אותי, כי ברגע שהנחתי עליה את ידי
, כבר ראיתי בעיני רוחי איך אני הופך לאליל גיטרה כמו שרואים בטלוויזיה. זה היה לפני הרבה מאוד זמן ומאז למדתי כמה וכמה דברים. אז הנה לכם כמה דברים שאני מצטער שלא ידעתי כשהתחלתי לנגן בגיטרה.

קחו את זה לאט

כשרק התחלתי לנגן בגיטרה, הייתי בטוח שאהפוך לאליל גיטרה בין לילה. הרי עם גיטרה ביד ועם הפוזה הנכונה מה יכול למנוע ממני לנגן מדהים עוד היום? אולי העובדה שזהו תהליך מתמשך של למידה, שיכול לקחת לא מעט זמן. בערך באותה תקופה קיבלתי את העצה הכי טובה שיכולתי לבקש. במקום לקרוע לעצמי את האצבעות, בנסיון לנגן את כל הדברים המגניבים ששמעתי ברדיו ובטלוויזיה, ולהיכשל, עדיף להתחיל ללמוד לאט ובצורה יסודית את הבסיס ולהתקדם רק כשמרגישים מוכנים.

עשו לכם תוכנית

ולכו איתה! אני לא עשיתי את זה עד לשלב מאוחר יחסית, ואני מאוד שמח שבסופו של דבר הגעתי לזה. המטרות שאתם מציבים לעצמכם צריכות להיות פשוטות, לדוגמה: ללמוד חמישה אקורדים חדשים עד סוף החודש, או ללמוד לנגן שיר חדש כל חודש. היתרון בזה הוא שאם תבחנו את המטרות שהצבתם לעצמכם בעבר, תוכלו לראות בצורה מוחשית, כיצד אתם מתקדמים בנגינה שלכם, וזה ייתן לכם מוטיבציה להמשיך ולהתקדם.

למדו בצורה מסודרת

ישנן שתי דרכים ללמוד לנגן בגיטרה. האחת היא ללמד את עצמכם אקורדים וכל דבר אחר שתצליחו, בצורה עיוורת. בצורה כזו תדלגו על חלק גדול מהמיומנויות הדרושות ותיצרו לעצמכם "חורים" ביכולות, אותם יהיה לכם קשה להשלים, בשלב מאוחר יותר. הדרך השניה, שהיא הטובה יותר לדעתי, היא ללמוד בצורה מסודרת, באמצעות מורה, שיכול לבחון את ההתקדמות שלכם, ולהקנות לכם את הידע הדרוש בצורה נכונה, שתאפשר לכם להגיע לרמה אליה אתם שואפים. לדעתי, אתם תעשו לעצמכם טובה גדולה אם תבחרו בדרך הזו.

זה תמיד נשמע רע בהתחלה.

כשתלמדו את האקורד הראשון, השיר הראשון או הפריטה הראשונה שלכם, אני מבטיח לכם שזה יישמע רע. אבל קחו בחשבון שרע זה טוב! רע זה השלב הראשון. השלב השני הוא "יאללה בסדר …" והשלב השלישי הוא "וואו אחי … רואים שהתאמנת!" כדאי לזכור, שמה שנשמע טוב היום, נשמע בעבר רע מאוד. זה עוזר לשמור על המוטיבציה.

נגנו עם מוזיקאים טובים מכם

כשרק התחלתי לנגן, ניגנתי לבד עם עצמי, והייתי בטוח שאני מנגן מדהים. רק כשהתחלתי לנגן עם אחרים, הבנתי כמה זה רחוק מהמציאות וכמה עוד יש לי ללמוד. קחו את זה דווקא כדבר טוב, מכיוון שלנגן עם מישהו טוב מכם מדרבן אתכם להמשיך ללמוד ולהשתפר. אתם תראו אנשים עושים דברים שמעולם לא חשבתם לנסות, ותנסו ללמוד אותם, תלמדו המון על הפקת סאונד וטכניקה רק מהתבוננות עליהם, ואם אתם ברי מזל, אותם אנשים ישמחו לעזור לכם במאמצים שלכם.

דעו מתי להפסיק

אני זוכר איך הייתי נתקע למשך שעות על גבי שעות על איזו פראזה או אקורד. רק בשלב מאוחר יותר למדתי את העצה החשובה הזו. אם קרעתם את עצמכם בנסיון לנגן משהו, וזה פשוט לא קורה, עזבו את הגיטרה ותנו למוח ולגוף שלכם לנוח למשך היום. רוב הסיכויים שלמחרת תצליחו לנגן את אותו הדבר בו נלחמתם כל כך הרבה ביום שלפני, בקלות רבה יותר.

זה יכאב!

הנה לכם עובדה. כשרק תתחילו לנגן, האצבעות שלכם יכאבו. זה קורה מכמה סיבות. נגנים מתחילים נוטים להפעיל על המיתרים הרבה יותר לחץ ממה שדרוש. יכול להיות גם שהאקשן של המיתרים גבוה מידי (אקשן הוא המרחק בין המיתרים לצוואר הגיטרה). אבל הסיבה העיקרית לכך היא שזהו חלק מהחבילה. אם זה קורה לכם, זה אומר שאתם מנגנים בגיטרה. אבל אל דאגה, זה עובר אחרי כמה זמן. במשך הזמן העור בקצות האצבעות מתקשה והרגישות שלהן ללחץ קטנה ויחד איתה גם הכאב.

אל תסבכו את עצמכם מהתחלה

כשאתם בתחילת הדרך ולומדים את הבסיס, אין לכם צורך לרוץ ולקנות כל פדאל או אביזר שאי פעם נוצר. נכון שזה מאוד מפתה, אבל הוספת צעצועים למשוואה, על ההתחלה, רק תסיח את דעתכם מהעיקר, שזה ללמוד את הבסיס. ציוד זה דבר כיפי ובמשך הזמן הוא ילך ויצטבר אצלכם. אבל כל מה שצריך בהתחלה הוא גיטרה סבירה ואם יש לכם תקציב אז גם טיונר ואולי כמה מפרטים.

נגנו מה שאתם אוהבים ואהבו מה שאתם מנגנים

הסיבה לכך שאתם מנגנים בגיטרה, נעוצה, כנראה בהשראה שקיבלתם ממוזיקאי שאתם מעריצים, או מסגנון מוזיקלי האהוב עליכם. כשתגיעו לשלב בו למדתם כבר כמה אקורדים, ואתם מוכנים לנסות ולנגן כמה שירים, הצמדו למוזיקה שגרמה לכם להתחיל לנגן מלכתחילה. בשבילי זה היה רוק. התחלתי ללמוד שירים של להקות שאהבתי. זה הוסיף לי המון ידע ונתן לי המון מוטיבציה להמשיך ולהתקדם, כשאני נהנה מכל רגע.

אל תוותרו

אם נסכם מה שנאמר עד עכשיו, הכל יישמע ממש רע, יהיו לכם כאבים באצבעות, אתם תגלו שכנראה לא תהפכו לכוכבים בין לילה ותגלו שיש לא מעט נגנים שהם הרבה יותר טובים מכם. החוכמה היא לא לתת לכל זה לעצור אתכם. אלה רק עיכובים בדרך. אם תמשיכו להתקדם בהתמדה, לא תצטערו על זה אפילו לרגע. החוכמה היא למצוא דרכים לשמר את המוטיבציה שלכם להתקדם קדימה, בין אם זה ללמוד אצל מורה, או לגלות אמנים וסגנונות מוזיקליים חדשים שתרצו ללמוד לנגן. ואם אתם נתקעים על משהו, פשוט עברו למשהו אחר. בשלב מאוחר יותר, חזרו למה שתקע אתכם ותראו שפתאום זה מצליח לכם.

By | 2017-06-26T15:23:03+00:00 19 באפריל 2016|גיטרות|0 תגובות