ליטוש ושיפור נגינה בגיטרה על במה ואיך כל זה קשור להליכה?

נגינה בגיטרה על הבמה מציבה בפנינו הגיטריסטים לא מעט אתגרים. אם זה הסאונד שהוא לרוב הרבה פחות ממושלם, הפחד לטעות או לשכוח משהו, הסכנה שיקרע מיתר או שתקרה תקלה בציוד. כל אלה מוסיפים ללחץ הטבעי שכל אחד מרגיש בעמידה מול קהל. אחת השאלות השכיחות ביותר שאני מקבל מהתלמידים שלי היא, איך ניתן להתמודד עם כל הלחץ הזה ועדיין להצליח לנגן בגיטרה בצורה שתישמע מעניינת ומלוטשת?

האמת היא שהתשובה לשאלה זו הרבה יותר פשוטה ממה שאתם עשויים לחשוב. אם נשים לרגע בצד את היכולת האישית, נגינה בגיטרה הנשמעת מעניינת ומלוטשת היא ברובה תולדה של היכולת למקד את כל תשומת הלב שלנו במה שאנחנו מנגנים. הדרך היחידה לעשות זאת היא לשחרר את המוח שלנו מהתעסקות בהיבטים טכניים שונים של הנגינה. אז איך בעצם עושים זאת? איך מגיעים למצב בו מרבית הפעולות שאנו צריכים לבצע בזמן נגינה בגיטרה תבוצענה בצורה אוטומטית?

התשובה לשאלה זו נמצאת בהבנה שאין באמת הבדל בין הפעולה הטכנית של נגינה בגיטרה לרוב הפעולות האחרות שאנו מבצעים אלפי פעמים בכל יום. כשאנו מבצעים פעולות יומיומיות מורכבות כמו הליכה, אכילה, נהיגה וכו', איננו מקדישים מחשבה לכל התהליכים המעורבים בכך, מכיוון שהתהליכים האלה טבועים בתת מודע שלנו. כדי להמחיש זאת, בואו ניקח לדוגמה פעולה בסיסית כמו הליכה. כשאנו הולכים, אנחנו לא מקדישים מחשבה לפעולות שהרגליים שלנו צריכות לבצע. אנחנו לא שולחים פקודה לרגל להתרומם, לברך להתכופף וכו'. אנחנו פשוט מחליטים ללכת מנקודה א' ולנקודה ב' וכל השאר קורה מעצמו.
גם כשאנחנו מנגנים, כל פעולה שהידיים שלנו מבצעות מקורה בפקודה שהן מקבלות מהמוח. התהליך של מעבר הפקודה מהמוח ויישומה לוקח זמן יקר, שבתורו פוגע ביכולת שלנו להתמקד בדברים החשובים באמת, כמו לדוגמה, מה הדבר הבא שננגן. הנה לכם כמה תובנות שיסייעו לכם להטמיע חלק גדול מהתהליכים האלה בתת מודע שלכם. דבר שיאפשר לכם להתמקד בתוכן של הנגינה שלכם ולא בטכניקה.

הטמיעו את התפקידים בזכרון השרירים שלכם   

לכולנו ברור שככל שנהיה מוכנים יותר, יגדל הסיכוי שנעבור את המופע בהצלחה. אם אתם מסוגלים לנגן את התפקידים שלכם מתוך שינה, רוב הסיכויים שתהיו רגועים יותר על הבמה, תנגנו טוב יותר כבר מהשיר הראשון ולא תתנו לשום גורם חיצוני לבלבל אתכם.
לכל גיטריסט יש מלאי של פראזות/ליקים, הטבועים בזכרון השרירים שלו, אותם הוא מסוגל לשלוף בכל רגע נתון מהשרוול ולנגן מבלי להקדיש לכך מחשבה. כדי להפוך תפקיד למשהו הטבוע בזכרון השרירים התחילו בלפרק אותו לפראזות בודדות. לאחר מכן עבדו על כל פראזה עד שתוכלו לנגן אותה מבלי להקדיש לכך מחשבה. ברגע שהגעתם למצב בו אתם מסוגלים לנגן פראזה מסוימת בצורה אוטומטית לחלוטין, מבלי להקדיש לכך מחשבה או תשומת לב, הפראזה הזו טבועה בזכרון השרירים שלכם. הדבר יפנה לכם זמן להתמקד באספקטים אחרים של הנגינה שלכם.

הפכו את מה שאתם מנגנים לשלכם

לא פעם גיטריסטים מופיעים נתקלים במצב בו הם צריכים לנגן חומרים של גיטריסטים אחרים. במקרה כזה, אל תנסו לשנות בכוח את סגנון הנגינה האישי שלכם. אם תקדישו לזה קצת זמן ומחשבה, ברוב המקרים, תצליחו להתאים את הקטע המדובר לסגנון הנגינה שלכם, מבלי לפגוע באיכותו או במידת ההיכרות של הקהל איתו. התאמת הקטע לסגנון הנגינה האישי שלכם, עם כל המניירות המיוחדות רק לכם, יהפוך את הקטע לשלכם ויאפשר לכם לנגן אותו מבלי שתצטרכו להתמקד בחלק הטכני של הנגינה.

היו רגועים כמה שאפשר ומרוכזים כמה שצריך

זהו המצב האידיאלי אליו עליכם לשאוף כשאתם עולים על הבמה. אל תצפו לעלות על במה רגועים לחלוטין, זה כמעט בלתי אפשרי. הסקסופוניסט האגדי צ'ארלי פרקר, אמר בזמנו: "שלטו במוזיקה שלכם, שלטו בכלי שלכם ואז שכחו את כל השטויות האלה ופשוט תנגנו!" וזה בדיוק העניין. אם תהיו בטוחים במוכנות שלכם, תהיו רגועים מספיק כדי להתמקד בדברים החשובים באמת ולנגן טוב יותר. תהיו גם מרוכזים מספיק על מנת להתמודד עם טעויות ולהמשיך הלאה מבלי לאבד את הריכוז. זה גם מה שמביא אותנו לתובנה הבאה.

זכרו שטעות זה לא סוף העולם

עשיתם טעות? זה לא סוף העולם! תנשמו עמוק ותמשיכו הלאה. אנשים באים להופעה כדי להנות, לא כדי לספור את הטעויות שלכם או של כל אחד אחר לצורך העניין. טעות היא גם לא בהכרח דבר רע. עד כמה שזה כואב באותו רגע, טעויות הן אבני הבנין של הנסיון. כל טעות שאתם עושים מוסיפה לביטחון העצמי שלכם. כמו שאמר מיילס דיוויס, ה"'ג'ימי הנדריקס" של החצוצרה: "עשיתם טעות? הצליל הבא שתנגנו הוא שייקבע אם זה דבר טוב או רע".

אם יש נושא שהייתם רוצים לקבל עליו מידע או שאלה שמעניינת אתכם, אתם מוזמנים לכתוב לי על כך. אשמח לענות כמיטב יכולתי על פניותכם.
אם תרצו להתייעץ איתי באופן אישי בנושא זה או בכל נושא אחר, אתם מוזמנים לדבר איתי.

בטלפון – 052-8699642, בפייסבוק, או במייל

רוצים לקבל את המאמר הבא ישירות למייל שלכם?

הרשמו לניוזלטר בצד השמאלי העליון של העמוד.

By | 2017-07-27T11:11:27+00:00 26 ביולי 2017|גיטרות|0 תגובות

השאר תגובה