למה אתם צריכים דמו

כשמיכאלאנג'לו התחיל לפסל את פסלו המפורסם "דויד", האם אתם חושבים שהוא לקח פטיש ואיזמל ופשוט התחיל לפרק גוש שיש? ממש לא! הוא תכנן לפרטי פרטים בדיוק היכן לתת כל מכה. סשן הקלטה באולפן הוא דבר יקר. לרוב, התהליך לוקח יותר זמן ממה שתוכננתם – במיוחד אם זו לכם הפעם הראשונה באולפן, וזו בדיוק התשובה לשאלה למה אתם צריכים דמו לפני הכניסה לאולפן. דמו הוא בדיוק התוכנית שתעזור לכם להימנע מלבזבז את הזמן שלכם ושל הלהקה שלכם באולפן. אם תעשו את שיעורי הבית שלכם ותיצרו דמו טוב, זה יסייע לכם להיות ממוקדים הרבה יותר בזמן העבודה באולפן, ולהשיג תוצאות טובות יותר במהירות גבוהה יותר ובצורה יעילה יותר.

בימינו, לכל אחד יש גישה לתוכנות הקלטה בסיסיות כאלה או אחרות, המאפשרות לכם להקליט דמו בבית, ללא לחץ של זמן או תקציב, ולהקדיש את כל הזמן הדרוש על מנת לפתח כל חלק ותפקיד ביצירה. אם אין לכם תוכנת הקלטה כזו, יש לא מעט תוכנות זולות ואפילו חינמיות שיאפשרו לכם לעשות זאת, לדוגמה Pro Tools First, Presonus Studio One Prime ועוד.

כשאתם יוצרים דמו בבית,  אינכם מוגבלים בזמן. יש לכם את החופש לערוך נסיונות מבלי לנגוס בתקציב היקר, שהצלחתם לגייס בעמל רב בקמפיין האחרון שלכם בקיקסטרטר. דמו לא חייב להיות ללא פגם מבחינת ביצוע או מיקס. אין צורך לעשות את זה מושלם. דמו הוא רק תוכנית לשימוש בהקלטה באולפן. רוב הסיכויים שחוץ מכם, מהלהקה שלכם והמפיק/הטכנאי, אף אחד לא יישמע את הדמו (אלא אם כן האלבום שלכם יזכה להצלחה כל כך מסחררת, שחברת ההפקה תצטרך חומרים נוספים למהדורה המיוחדת שתצא לציון עשור לאלבום, אבל בואו לא נתלהב עדיין, זה קצת מוקדם מידי… ).

כשאתם עובדים על הדמו, שימו דגש על הטמפו של השיר. אם אין לכם אפשרות להקליט תופים, רוב התוכנות כוללות מבחר עשיר של לופים ודגימות של תופים, שיאפשרו לכם לדמות את ה"גרוב" של השיר שלכם. קחו את הזמן ועברו על הלופים, יכול להיות שתגלו שהשיר נשמע טוב יותר במקצב אחר ממה שדמיינתם, או במשקל אחר. אם אין לכם גישה ללופים, השתמשו במטרונום. זה גם יעזור לכם להתכונן טוב יותר לסשן באולפן, שכן רוב הסיכויים שההקלטה תתבצע עם קליק וזה יעזור לכם לבצע את תפקידכם בצורה מהודקת ומדויקת יותר.

דמו הוא גם כלי עזר מעולה לעיבוד ווקאלי, במיוחד כשמדובר על קולות רקע. כשנמצאים באולפן, תחת לחץ של זמן, קשה מאוד לזכור את כל הרעיונות ההרמוניים שעלו לכם בראש בבית. הקליטו אותם בבית כדי שלא תשכחו כלום. ערכו נסיונות עם הרמוניות בבית, זה יעזור לכם להחליט מה עובד טוב עם השיר, ומה שיותר חשוב, מה לא עובד עם השיר, זה יחסוך לכם הרבה זמן באולפן. אותו דבר תקף גם לגיטריסטים ו/או קלידנים. השתמשו בדמו על מנת למפות את כל הרעיונות שלכם. תרגישו חופשי להתפרע ולהקליט כל מה שבא לכם לראש. אחר כך תוכלו לסנן את כל הרעיונות ולמצוא את הטובים ביותר לשימוש בגירסת האולפן של השיר.

לסיכום, דמו טוב מאפשר לכם לתקשר טוב יותר עם המפיק, הטכנאי וכל אחד אחר המעורב בתהליך. אינני מכיר מפיקים וטכנאים (ובכללם אני) שלא יישמחו לקבל דמו לפני תחילת העבודה. זה נותן נקודת התייחסות לכל המעורבים בתהליך ומאפשר לפתח רעיונות עיבוד והפקה  בצורה יעילה יותר ולהעביר אותם לאחרים.
השקעה ביצירת דמו לפני הכניסה לאולפן תחסוך לכם זמן וכסף, תהפוך את סשן ההקלטה לפורה ויצירתי יותר, ועם קצת מזל תביא ליצירת מוצר טוב יותר לקהל שלכם.

By | 2017-06-26T15:25:47+00:00 12 בינואר 2016|הפקה מוזיקלית|0 תגובות

השאר תגובה