מוזיקאים – איך להתמודד עם אתגר המקוריות ולנצח

מוזיקאים בכל העולם רואים במקוריות את אחד התנאים החשובים ביותר להצלחה. יחד עם זאת, אין מוזיקאי שלא יסכים שמקוריות היא מושג מאד חמקמק וערטילאי. ההגדרה הרחבה למושג רעיון מקורי, היא רעיון שאף אחד לא חשב עליו קודם, שהוא שימושי ומועיל.
החתירה למקוריות עתיקה כמו האנושות עצמה: מאז ומתמיד שאפנו כבני אדם להיות מקוריים. אז למה קשה לנו כל כך להיות מקוריים?

ייתכן שמקוריות אמיתית לא באמת קיימת, במיוחד לאור העובדה שניתן לתלות כל רעיון בהיסטוריה בהשפעתם של מאות גורמים שונים. למעשה, יש חוקרים הטוענים שמעולם במהלך ההיסטוריה, האנושות לא יצרה שום רעיון מקורי. לטענתם, רעיונות נולדים כתוצאה מהיווצרות צירופי השפעות חדשים, בדיוק כמו שהחיים מתפתחים מהיווצרות צירופי DNA חדשים.
אם נבחן את ההיסטוריה, נגלה מעט מאוד רעיונות חדשים, אם בכלל. רובן המכריע של ההמצאות, נולד כתוצאה מתאונות וטעויות מקריות, או כתוצאה מפיתוח של רעיונות קיימים. תומס אדיסון, לדוגמה, לא המציא את הנורה, הוא רק שיפר קונספט שהיה קיים כבר 50 שנה באותה תקופה.

איך כל זה משפיע עלינו כמוזיקאים?

אין אדם שלא אוהב מוזיקה הנשמעת מקורית ורעננה. אם יצא לכם אי פעם לשמוע שיר שלא נשמע כמו שום דבר ששמעתם קודם, והוא מצא חן בעיניכם, אתם יודעים בדיוק על מה אני מדבר. יחד עם זאת, לנוכח כמויות המוזיקה האדירות הנוצרות מידי יום ביומו ברחבי העולם, מציאת רעיונות חדשים ומקוריים, הופכת להיות קשה יותר ויותר. לפעמים נדמה שגם במוזיקה, כמו בכל דבר אחר, מקוריות היא מיתוס.
באם זה באמת מיתוס או לא, עדיין יש מוזיקאים מסוימים שתמיד נשמעים לנו מקוריים. בין אם הם באמת חושבים אחרת או שהם נשענים על רעיונות ממקורות עלומים וממחזרים אותם- זה לא באמת משנה, מכיוון שהם מציגים משהו חדש ומעניין.

אם זה כל כך פשוט, למה לא כל המוזיקאים עושים זאת? למה כל כך מעט מוזיקאים נחשבים מקוריים?

חלק גדול מהבעיה נעוץ בעובדה שלהתחייב למשהו שונה דורש מאיתנו לא מעט אומץ. חיים של מוזיקאים מתאפיינים בתקופות של חוסר וודאות וספקות עמוקים. בניגוד לשחקן שחמט לדוגמה, לנו אין שום דרך לדעת, בצורה מוחלטת, אם אנחנו הטובים ביותר במה שאנחנו עושים. כשאנחנו יוצרים משהו שמעולם לא נוצר לפני כן, אנחנו יכולים להסתמך רק על הדעה שלנו, סובייקטיבית ככל שתהיה. לכן הרבה יותר קל לנו לדבוק ב"נוסחאות" שכבר הוכח שהן עובדות.

אז איך בכל זאת עושים זאת, איך יכול להיות לנו משהו מקורי להגיד, שיעניין מישהו, כשהכול כבר נאמר?

היו אמיתיים

אמן חייב להיות אמיתי. במיוחד כיום, כשכולם כבר ראו הכל, אנשים מריחים זיוף מרחוק מאוד. אמירה בסגנון "מעולם לא ראיתי דבר כזה", היא אמירה שתתקבל בחשדנות רבה במציאות כיום, כשהכל נגיש לכולם, כל הזמן. אבל כשיש באמן משהו אמיתי ואמין, אנשים מרגישים את זה, נמשכים לזה ויירצו לקבל עוד ועוד.

היו כנים

כדי להיות אמיתי ומשכנע, אמן חייב להיות כנה. שאלו את עצמכם למה אתם עושים זאת? למה כתבתם את השיר הזה? למה אתם מנגנים את הביט הזה? האם זה נותן הרגשה טובה? האם זה מרקיד אתכם? האם יש שם עצב? או אולי תשוקה? אם כן. אל תהססו לבטא זאת במוזיקה שלכם, והתכוונו לכך באמת. אם לא, היו כנים עם עצמכם והתחילו מחדש.

הקפידו על האיכות

אחד היתרונות בקושי להיות מקוריים, הוא שרף האיכות הנדרשת מיצירה, עולה בהתמדה. למזלנו, אלמנט ה"וואו" כבר לא עובד היום כמו פעם. על מנת להצליח, זה לא מספיק שיצירה תישמע חדשנית, היא חייבת להיות גם ברמה מאוד גבוהה. למעשה, כיום, יותר מבעבר, היצירה נשפטת בזכות עצמה וגורמים חיצוניים כמו איכות ההקלטה ו/או ההשמעה, אינם רלוונטיים, מה שדורש מהאמן לספק תוכן שהוא משמעותית יותר איכותי מבעבר, על מנת להצליח לגעת באנשים.

השקיעו בהתמקצעות

אמנם כדי לכתוב שיר, כל מה שצריך הוא גיטרה, דף ועפרון. אבל כדי להצליח באמת, אתם חייבים להשקיע את הזמן והמאמץ הדרושים לפיתוח המיומנות שלכם. ככל שתפתחו את המיומנות שלכם יותר, כך תרחיבו את מאגר הכלים שיאפשר לכם לבטא את האמת שלכם בצורה אמיתית, אמינה ואיכותית.

לסיכום, הדרך למקוריות היא מסע ארוך ומתיש. אנחנו כל כך רגילים להתיישר לפי הנוסחאות המקובלות, שאנחנו כבר עושים זאת אוטומטית. במהלך המסע הזה, תתקלו בלא מעט אנשים שלא יאהבו את היצירה שלכם, מכיוון שהיא שונה. הלחץ הזה להתאים לתבנית המקובלת, הוא מה שגורם ללא מעט מוזיקאים להיכנע ולהכנס לתלם, והופך אותם להעתקים באותו פס ייצור מונחה נוסחאות.
החוכמה היא לצאת מאיזור הנוחות וללמוד לאהוב ולאמץ את הרעיונות המקוריים שלכם. זה ייקח לכם לא מעט זמן ויידרוש מכם הרבה כוחות נפשיים, אבל עם מספיק נחישות והתמדה, בסופו של דבר זה יקרה. זכרו שהמוח הוא דבר מדהים וכל הרעיונות האלה נמצאים אי שם בתוכו, ממתינים שתאמצו אותם.

אם יש נושא שהייתם רוצים לקבל עליו מידע או שאלה שמעניינת אתכם, אתם מוזמנים לכתוב לי על כך. אשמח לענות כמיטב יכולתי על פניותכם.
אם תרצו להתייעץ איתי באופן אישי בנושא זה או בכל נושא אחר, אתם מוזמנים לדבר איתי.

בטלפון – 052-8699642, בפייסבוק, או במייל

רוצים לקבל את המאמר הבא ישירות למייל שלכם?

הרשמו לניוזלטר בצד השמאלי העליון של העמוד.

By | 2017-06-26T15:15:01+00:00 30 בנובמבר 2016|הפקה מוזיקלית|0 תגובות

השאר תגובה