סאונד מקצועי ו – 10 העקרונות המנחים שיעזרו לכם להשיג אותו חלק ב

בהמשך למאמר הקודם, הנה לכם 5 עקרונות נוספים שיעניקו ליצירה שלכם סאונד מקצועי.

6. למדו את עצמכם להתמקד

תואר של איש מקצוע לא מסתכם בזה שמישהו מקבל תשלום על עבודתו. אנשי מקצוע מבינים שהם חלק מתעשיית המוזיקה ומה שהם יוצרים הוא מוצר צריכה, על כל המשתמע מכך. הדרך היחידה להתמודד עם לקוחות תובעניים, מגבלות תקציב ותאריכי יעד (דדליין), היא להיות ממוקדים. אנשי מקצוע יודעים בדיוק מה הם צריכים ליצור וכמה זמן עומד לרשותם על מנת ליצור זאת.
הגדירו לעצמכם בצורה הברורה ביותר למי ולמה מיועדת המוזיקה שלכם. זה יעזור לכם להתמקד ויגביל את האפשרויות שלכם בצורה חיובית. קל מאוד לשרוף זמן בבדיקות של אינספור האפשרויות שמציעה לכם התוכנה איתה אתם עובדים וספריית הפלאגינים שלכם, הגדלה בהתמדה. יצירת מסגרת לכל פרויקט תסייע לכם להמנע מזה.
יתכן שבסופו של התהליך, היצירה שלכם לא תענה בדיוק על הציפיות שלכם, אבל אין בזה שום בעיה. אינני אומר שצריך להצמד לתוכנית המקורית בכל מחיר (למרות שהיכולת ליצור מוזיקה לפי הזמנה היא יכולת שהרבה מאוד מקצוענים מתפרנסים ממנה). יחד עם זאת בניית תוכנית מסודרת לפני תחילת הפרויקט תעזור מאוד ליצירתיות שלכם, למוטיבציה שלכם וליכולת שלכם להביא פרויקטים לידי סיום.
היכולת להתמקד לאורך זמן במטרה הסופית תעזור לכם להמנע מבזבוז זמן בקפיצות מיותרות בין המטלות השונות. כשרואים את התמונה הכללית, התפקיד של כל אחד מהחלקים בתהליך, כמו גם המיקום שלו בשלבי התהליך, הופך לברור הרבה יותר. תארו לעצמכם כמה ביזבוז זמן כרוך בחיפוש אחר הרכיב החסר בפאזל שאינכם יודעים כיצד הוא אמור להיראות בסוף.

7. השתמשו נכון במוזיקה של אחרים כנקודת ייחוס

על ידי בחירה מחושבת של קטעי מוזיקה של אומנים ומפיקים אחרים, אתם יוצרים לכם את האוסף המושלם של מדריכים להפקה ולמיקס. תוכלו להעזר רבות בקטעים האלה במסגרת תהליך ההפקה שלכם. אם זה בכל פעם שאתם נתקעים, או אולי כדי לבודד טכניקת הפקה מסוימת שאתם רוצים ללמוד יותר לעומק.
מה שחשוב הוא ללמוד להאזין בצורה סלקטיבית. הגדירו לעצמכם בבירור מה אתם רוצים לשמוע ונסו למקד את עצמכם אך ורק בזה. למדו את עצמכם לבודד ולנתח את החלקים השונים במיקס. זה יעזור לכם להבין איך כל אחד מהם תורם לתמונה הכללית. היכולת להאזין בצורה סלקטיבית היא אחת היכולות החשובות ביותר במקצוע הזה והאנשי המקצוע ממשיכים לפתח אותה לאורך שנות עבודתם. בחרו לעצמכם כמה שירים בסגנונות שונים כחומר לתרגול ואימון שיעזור לכם לפתח את היכולת הכל כך חשובה הזו.

8. הבליטו את הטאץ' הייחודי שלכם

חשבו לרגע על האמנים או המפיקים האהובים עליכם, מכל סגנון שהוא. הניחוש שלי הוא שלפחות חלק מהסיבה שהם אהובים עליכם, נעוץ בעובדה שהם שאבו השראה מדברים שנעשו בעבר והוסיפו להם את הטאץ' האישי שלהם – דברים מקוריים שלא נעשו קודם לכן, מה שהופך אותם לייחודיים ושוברי מוסכמות. אם אותם אנשים היו מסתמכים רק על מה שנעשה לפניהם, הם כנראה לא היו מגיעים למעמד של מובילים בתחומם.
אל תנסו להצניע את האלמנטים המקוריים שלכם בהפקה, רק בגלל שהם לא בהכרח מתאימים לז'אנר או למקובל בתחום. להיפך, הבליטו את הרעיונות הייחודיים שלכם ותנו להם במה. הם הבסיס לסאונד הייחודי שלכם. הערך המוסף בנקודה הזו הוא שזה יעזור לכם לייעל את תהליך ההפקה שלכם בכך שזה ישחרר אתכם מהצורך לחפש באופן אקטיבי אחר אותו סאונד ייחודי.

9. היצירה שלכם היא מסע אליו אתם לוקחים את המאזין

למדו לספר סיפורים באמצעות השירים שלכם. השתמשו בדרמה, ציפייה, מתח וכל שאר הדברים מהם מורכב סיפור טוב, בעיבוד שלכם. נסו לקחת את המאזינים למסע מוזיקלי שהם לא ישכחו. כל היצירות המוזיקליות הטובות ביותר משפיעות על המאזינים בצורה רגשית. כולנו מכירים את התחושה שמשהו משתנה בנו בעקבות שיר ששמענו. עבור אנשים רבים זו ממש חוויה רוחנית.

10. הפיקו את המירב מהכלים העומדים לרשותכם

כולנו מודעים לעובדה שהרבה יצירות מדהימות נוצרו על הציוד הבסיסי ביותר, בחדרי שינה ומקלטים של אנשים. כולנו מבינים שהמושג סאונד מקצועי לא קשור לשימוש בציוד המקצועי היקר ביותר או באוסף הפלגינים הגדול ביותר. סאונד מקצועי הוא תולדה של היכולת להפיק את המקסימום מהציוד שעומד לרשותכם עכשיו.
יתרון נוסף בגישה הזו היא ההבנה שלא באמת צריך כל כך הרבה ציוד. עם פחות כלים, תבלו פחות זמן בנסיון להחליט איזה מהם לבחור, מה שיאפשר לכם להקדיש יותר זמן כדי ללמוד אותם לעומק. זו דוגמה חיה לעקרון ה – פחות שווה יותר, עליו דיברנו במאמר הקודם. אם תאמצו את הגישה הזו, תגלו שלפעמים הדרך להגיע לסאונד שאתם מחפשים היא הפלאגין הפשוט שהגיע מובנה בתוכנה שלכם ולא הפלאגין החדש והנוצץ שכולם רצים לקנות (בתנאי שאתם יודעים מה הסאונד שאתם מחפשים).

לסיכום, לדעתי כל העקרונות האלה קשורים אחד לשני וככל שתצליחו ליישם יותר מהם כך תגלו שתהליך העבודה והיצירתיות שלכם משתפרים ביחס ישיר. מה שמקרב אתכם משמעותית להשגת אותו סאונד מקצועי חמקמק שכולנו מחפשים.
הדרך הטובה ביותר לסכם זאת היא זאת:

  • צרו לעצמכם שיטת עבודה מסודרת
  • הכירו לעומק את הכלים העומדים לרשותכם ולמדו איך להפיק מהם את המירב במסגרת שיטת העבודה שלכם.
  • ועכשיו תנו לשיטה שיצרתם לשאת בעומס הטכני, מה שיאפשר להתרכז במציאת דרכים לשפר את היצירה שלכם ולהטביע עליה את החותם האישי שלכם, בדרך להשגת סאונד מקצועי.

אם יש נושא שהייתם רוצים לקבל עליו מידע או שאלה שמעניינת אתכם, אתם מוזמנים לכתוב לי על כך. אשמח לענות כמיטב יכולתי על פניותכם.
אם תרצו להתייעץ איתי באופן אישי בנושא זה או בכל נושא אחר, אתם מוזמנים לדבר איתי.

בטלפון – 052-8699642, בפייסבוק, או במייל

רוצים לקבל את המאמר הבא ישירות למייל שלכם?

הרשמו לניוזלטר בצד השמאלי העליון של העמוד.

By | 2017-07-13T12:28:37+00:00 12 ביולי 2017|הפקה מוזיקלית|0 תגובות

השאר תגובה