סאונד מקצועי ו – 10 העקרונות המנחים שיעזרו לכם להשיג אותו חלק א

אם תשאלו כמה אנשים מהו סאונד מקצועי, אני בטוח שכל אחד מהם יגדיר זאת בצורה שונה. יחד עם זאת, כל מוזיקה ששודרה ו/או הופצה בצורה מסחרית, מוגדרת כבעלת סאונד מקצועי.
אבל איך ניתן לערוך השוואה אמינה והגיונית בין הקלטה של תזמורת סימפונית ללהיט היפ-הופ חורך מצעדים? האחת הוקלטה באולפן הקלטות מפואר, עם עשרות מיקרופונים, קונסולה ענקית וצוות שלם של טכנאים. השני הוקלט בחדר השינה על המחשב הביתי. אבל שתי ההקלטות הן דוגמאות למה שאנחנו מכנים "סאונד מקצועי", אז מה המשותף ביניהן?
לפני שננסה לענות על שאלה זו,  חשוב להבין שההגדרה של סאונד מקצועי אינה קשורה לטכניקות ושיטות עבודה כאלה או אחרות. אמנם יש תהליכים מקובלים וטכניקות שהפכו במהלך השנים לסטנדרט המקובל בעולם. יש גם תהליכי הפקה והקלטה מסויימים שנעשים על ידי כל העוסקים במלאכה באותה הצורה ללא קשר לחומר המופק, פשוט כי הם עובדים הכי טוב. אבל שימוש בטכניקות כאלה או אחרות לא גורם לתוצאה להשמע מקצועית באופן אוטומטי.
במהלך השנים הקדשתי לא מעט מחשבה לנסיון לגבש רשימה של קווים מנחים ועקרונות בסיסיים להפקת והקלטת מוזיקה, שיהיו תקפים באותה המידה לכל סגנון מוזיקלי אפשרי. מעין מפת דרכים שתתווה את הדרך להפקת מוצר טוב יותר, שעונה להגדרה של סאונד מקצועי. את התוצאה אחלוק איתכם בשני המאמרים הבאים.

1. פחות זה יותר

ככלל, כשמדובר על מיטוב ואופטימיזציה, הכוונה היא להוריד מרכיבים לא נחוצים ולפשט את המוצר / התהליך. עיקרון זה תקף גם כשמדובר בהפקה מוזיקלית. נסיון לשלב כמויות עצומות של כלים ותפקידים כדי לגרום ליצירה להישמע מלאה יותר, לא יגרום לה להישמע מקצועית יותר. נסו להשתמש בכמה שפחות אלמנטים אבל דאגו לוודא שכל אחד ואחד מהם, מעולה בפני עצמו.
עיקרון זה תקף גם לשיטות העבודה שלכם. המנעו מלהשתמש בשיטות עבודה מורכבות כל כך שהן ידרשו מכם להקדיש יותר זמן לפתרון בעיות מאשר לתהליך היצירה. ככל שהתהליכים והכלים בהם אתם משתמשים פשוטים יותר, כך יהיה לכם קל יותר להגיע לסאונד מקצועי. החוכמה היא להכיר לעומק את הכלים והתהליכים שלכם בצורה שתאפשר לכם להפיק מהם את המירב. חלקו את תהליך העבודה להרבה תהליכים קטנים יותר. כך לא תצטרכו להתמודד עם כמות אדירה של לימוד בבת אחת. מה שיקל עליכם לפתח הבנה מעמיקה בעקרונות הבסיסיים של התהליך.
עקרון זה תקף גם לסביבת האולפן שלכם, התוכנות והפלאגינים בהם אתם משתמשים, הכתיבה, העיבוד והמיקס. שאפו תמיד לצמצם דברים ווודאו שמה שבחרתם להשאיר הוא באמת הטוב ביותר.

2. אל תסתפקו בידע טכני סטנדרטי

למדו לעומק את הכלים והטכניקות הסטנדרטיות ואחרי זה מתחו את הגבולות של כל אחד מהם עד לקצה. אל תחששו לנסות ולעשות דברים בצורה שונה מהמקובל, גם אם זה רק כדי לגלות מה קורה כשעושים זאת. החקר והגילוי הוא הדרך היחידה למצוא השראה ומקוריות והוא צריך להיות חלק בלתי נפרד מתהליך היצירה שלכם. חקרו כל מרכיב בתהליך העבודה שלכם לעומק, עד שתגלו את הדברים אותם לא ניתן לשנות ועליכם לקבל אותם כעובדות. את שאר הדברים "המקובלים" אתם יכולים לשנות, לשבור או להתעלם מהם לחלוטין. זה יעזור לכם למטב את התהליכים שלכם, וליצור מוצר טוב יותר.

3. אל תתנו למוסכמות להגביל אתכם

המשותף לכל אנשי המקצוע המצליחים הוא שהם מקפידים לא להסתמך על פתרונות כאלה או אחרים לבעיה, רק בגלל שהם הפתרונות המקובלים. אל תסתמכו על תשובות, מוסכמות ותהליכים מקובלים כדי לפתור כל בעיה.
לימדו איך לשאול שאלות טובות יותר: מה באמת קורה פה? מה השיר הזה באמת צריך? למה? מה יעזור לי להשיג זאת בצורה הטובה והיעילה ביותר? כשאתם נתקלים בבעיה במיקס לדוגמה, נסו להציג לעצמכם סדרת שאלות הגיוניות, כפי שמודגם למעלה. אולי תגלו שהפתרון הטוב ביותר הוא דווקא לא הפתרון המקובל. יכול להיות שהבוציות בתדרים הנמוכים תפתר אם תורידו את הנמוכים בכל הערוצים. אבל אם תקדישו לזה עוד קצת מחשבה, אולי תגלו שהבעיה היא דווקא בעיבוד הגורם לכמה כלים להילחם אחד בשני בתדרים הנמוכים. או אולי הסאונד של הקיק והבס לא יושבים טוב ביחד.
כשתמצאו את הפתרונות והטכניקות שעוזרות לכם להשיג את התוצאות שאתם מחפשים, אל תהססו להשתמש בהן גם אם זה סותר לחלוטין את מה שמקובל. אם זה מה שעובד בשבילכם, לכו על זה. בטחון עצמי הוא הדרך היחידה להשתפר. עליכם להמשיך לעשות את זה עוד ועוד עד שתגיעו למצב בו אתם יודעים בצורה אינטואיטיבית שמה שעשיתם הוא טוב, בלי לתהות אם זה "נכון" או לא. בסופו של דבר, איכות המוצר הסופי היא הדבר היחיד שיש לו חשיבות.

4. דאגו לאיזון בין הצד הטכני לצד היצירתי

להגיע למוצר הנשמע מקצועי לא אומר שעליכם לצלול לנבכי התהליכים הטכניים והנוסחאות ולזרוק את היצירתיות לפח. זה גם לא אומר שאתם צריכים להתעלם לחלוטין מהצדדים הטכניים של התהליך בשם היצירתיות. החוכמה היא לשלב את היצירתיות והיכולות טכניות שלכם, עם הנסיון שרכשתם במהלך השנים, כדי ליצור מוצר טוב.
הדרך לאזן בין הצד היצירתי לצד הטכני של התהליך היא ליצור גישה סדורה לתהליך ההפקה. כזו שתאפשר לכם להקטין למינימום את מס' הפעמים שאתם צריכים לדלג בין המטלות הטכניות למטלות היצירתיות. שינויי פוקוס תכופים יידרשו מכם לא מעט זמן והרבה מאוד ריכוז, מה שיפגום ביעילות ובזרימה של תהליך העבודה. דאגו לבנות קודם את הצד הטכני של התהליך. כך תרוויחו הרבה יותר חופש יצירתי בהמשך ותחסכו לעצמכם לא מעט זמן.
יתרון נוסף בדרך הזו הוא החיסכון הניכר בזמן ובאנרגיה שאתם מרוויחים. ככל שתדלגו פחות בין המטלות הטכניות לאלה היצירתיות, כך התהליך שלכם יזרום בצורה מהירה ויעילה יותר.

5. מיקרו למאקרו

דאגו לפתח את היכולת להעביר את הפוקוס שלכם הלוך וחזור בין סאונדים / תפקידים בודדים לתמונה הכללית. על אותו משקל, למדו איך לעבור הלוך ושוב מתפקיד המפיק לתפקיד המאזין הממוצע, כשאתם מאזינים ליצירה שלכם. גם כאן, שיטת עבודה סדורה יכולה לעזור לכם רבות. דאגו לארגן את דרך העבודה שלכם ביעילות, וחלקו את תהליך ההפקה לשלבים מוגדרים היטב. בעשותכם את זה, אתם מיצרים לעצמכם הזדמנויות מובנות להעביר את הפוקוס שלכם הלוך ושוב בין המטלות הקטנות לתמונה הגדולה. מה שיתן לכם את האפשרות לנתח את התמונה הגדולה בצורה אובייקטיבית.
קחו בחשבון שככל שתעשו את המעבר הזה בצורה יעילה יותר, כך תצטרכו לעשות אותו פחות, מה שיזרז את תהליך ההפקה שלכם משמעותית.

בשבוע הבא אחלוק עמכם 5 עקרונות נוספים, שיסייעו לכם ליצור מוצר טוב יותר, העומד בקריטריונים של סאונד מקצועי.

אם יש נושא שהייתם רוצים לקבל עליו מידע או שאלה שמעניינת אתכם, אתם מוזמנים לכתוב לי על כך. אשמח לענות כמיטב יכולתי על פניותכם.
אם תרצו להתייעץ איתי באופן אישי בנושא זה או בכל נושא אחר, אתם מוזמנים לדבר איתי.

בטלפון – 052-8699642, בפייסבוק, או במייל

רוצים לקבל את המאמר הבא ישירות למייל שלכם?

הרשמו לניוזלטר בצד השמאלי העליון של העמוד.

By | 2017-07-05T12:25:53+00:00 5 ביולי 2017|הפקה מוזיקלית|0 תגובות

השאר תגובה