שאלות נפוצות על הפקה מוזיקלית

לאחר שבפוסט הקודם עסקנו בשאלות נפוצות על עבודה באולפן, הגיע הזמן לעסוק בכמה שאלות נפוצות על הפקה מוזיקלית. נושא ההפקה המוזיקלית לא כל כך מובן להרבה אנשים, וזה מעורר המון שאלות החוזרות על עצמן לא מעט במהלך השיחות שלי
עם לקוחות. אז ללא דיחוי נוסף, הנה לכם כמה שאלות נפוצות העוסקות בהפקה מוזיקלית ובתפקידיו של המפיק המוזיקלי.

אז מה זה בעצם מפיק מוזיקלי?

למפיק מוזיקלי יש הרבה תפקידים, אבל בגדול, תפקידו של המפיק הוא לסייע לאמן למצוא את ה"סאונד" שלו ואז לתרגם את זה למוצר המשקף נאמנה את האיכויות של אותו אמן. המפיק עובד עם האמן כדי להכין את המוזיקה שלו לשוק המסחרי ומשמש גם כסוג של קואצ'ר לכל אורך התהליך. לפעמים המפיק מסייע בכתיבת החומרים ו/או באיסוף רעיונות לפרויקט. במידת הצורך, המפיק גם בוחר נגני אולפן המתאימים לסגנון המוזיקלי ויכולים לתרום לאיכות המוצר הסופי. הוא גם אחראי להפיק את המקסימום מהאמן והנגנים לכל אורך תהליך ההקלטה, ומנהל את כל התהליך- החל מהפרה-פרודקשן, דרך ההקלטות ועד המיקס והמאסטרינג.

לאיזו עזרה ניתן לצפות מהמפיק?

בין היתר תוכלו לצפות מהמפיק לעסוק בדברים הבאים:

  • לנהל את תהליך ההקלטה ולהיות אחראי על כל מה שקשור בו (קצת כמו במאי קולנוע …).
  • לקבל את כל ההחלטות הדרושות על מנת לנווט את התהליך ולדאוג שהוא יהיה יעיל ופורה והתוצאות תהיינה ברמה הגבוהה ביותר.
  • לספק ייעוץ וסיוע בשיפור אלמנטים קיימים כמו גם תכנון ויישום אלמנטים חדשים ביצירה (עיבודים קוליים, תוספת כלים ותפקידים, אפקטים וכו').
  • להפיק את המיטב מהמבצעים והכותבים המעורבים בפרויקט.
  • להשתתף בהקלטות כנגן/ווקליסט על פי הצורך.
  • לטפל בבעיות של וויכוחים בין חברי ההרכב ופוליטיקה פנימית ולפתור אותן מהר וביעילות.

אגב, אם מצאתם ברשימה זו דברים בהם אינכם רוצים/יכולים להתעסק, זה סימן ברור לכך שכדאי לכם לשקול לעבוד עם מפיק.

כמה זמן לוקח להפיק שיר?

כעיקרון זה תלוי ברמת המורכבות של השיר. כבר קרה באולפן שלנו שהעבודה על שיר הסתיימה (אחרי עיבוד, הקלטה, מיקס ומאסטרינג) תוך 5-6 שעות, אבל היו גם שירים שהעבודה עליהם ארכה שבועות. הייתי אומר שהזמן הממוצע הסביר והרצוי נע בין יום לשני ימי עבודה.

התקציב שלי נמוך, כמה זה יעלה לי?

כל פרויקט הוא שונה והתקציב עשוי לנוע בין כמה אלפים בודדים לעשרות, ואולי אף מאות אלפי שקלים. לתקציב יש חשיבות עליונה בהחלטה אם לעבוד עם מפיק, וחשוב מאוד להיות מציאותי. אם התקציב שלכם הוא 1000 ש"ח לא תצליחו להקליט אלבום של 12 שירים שיישמע טוב, לא משנה מה יגידו לכם. אל תפלו למלכודת של מודעות המבטיחות לכם להקליט אי.פי. של 3-4 שירים ב – 2000 ש"ח. אם אתם שוכרים מישהו שיעזור לכם עם המוזיקה שלכם, כדאי שתוודאו שהוא גם משקיע את הזמן הדרוש על מנת לעשות את זה טוב. מי שמפמפם 3-4 שירים ב – 2000 ש"ח לא עושה לכם טובה אלא רק גורם לכם לנזק. שבו עם המפיק, שאלו את כל השאלות שיש לכם ובנו לכם תקציב שתוכלו לעמוד בו ולחיות בשלום עם התמורה שאתם מקבלים עבורו.

מה זה פרה-פרודקשן (Pre Production)?

זהו השלב הראשון בעבודתו של המפיק. בשלב זה החומר הגולמי עובר תהליך של מיטוב והכנה לעיבוד, תוך שיתוף פעולה הדוק בין המפיק לאמן. לאחר מכן יתחיל תהליך העיבוד וכתיבת התפקידים השונים, שבסיומו תוקלט סקיצה שתשמש גייד לתהליך ההקלטה הסופי.

האם נוכל לעבוד יחד אם אני גר/ה במקום מרוחק ולא יכול/ה להגיע אליך?

בוודאי! אני עובד בצורה כזו עם לא מעט אמנים. הנה לכם הסבר קצר איך עובד התהליך, שהוא די פשוט. בשלב הראשון, נקיים שיחת היכרות בטלפון/בסקייפ, על מנת לעשות תיאום ציפיות ולא להיכנס לפרויקט משותף כשני זרים. לאחר מכן, תשלחו לי דמו של השיר שלכם (האיכות לא ממש חשובה בשלב זה). אני אעבד את השיר ואכין לכם סקיצה. כשתהיו מרוצים מהעיבוד, תיכנסו לאולפן מקצועי באיזור מגוריכם, על מנת להקליט את תפקידי השירה בצורה מקצועית. לאחר מכן תעבירו אלי את ההקלטה כקובץ WAV גולמי. אני אקליט כלים נוספים והעלאות במידת הצורך, אשלב את ההקלטה ששלחתם לי בפרויקט ואעשה ליצירה שלכם מיקס ומאסטרינג. בסיום התהליך, תקבלו את היצירה שלכם כמוצר מוגמר המוכן להפצה.

כתבתי להיט היסטרי אבל אני צריך את הכסף בשביל הווידאו קליפ, אבל אני מתחייב שזה יהיה להיט. האם תפיק אותו בחינם?

לא.

By | 2017-06-26T15:21:15+00:00 29 ביוני 2016|הפקה מוזיקלית|0 תגובות