14 דברים שחשוב לדעת לפני שנכנסים לאולפן – חלק א'

עבודה באולפן הקלטות יכולה להיות חוויה מעניינת ומרתקת. יחד עם זאת, זו גם עשויה להיות חוויה מלחיצה ומתסכלת. הנסיון שצברתי במהלך שנות עבודתי כמוזיקאי, מפיק ואיש סאונד, סייע לי לגבש
כמה עצות שלדעתי יכולות לעזור לכם להפוך את החוויה הזו למעניינת ומהנה יותר עבורכם. הנה לכם 14 דברים שחשוב לדעת לפני שנכנסים לאולפן – חלק א'

1. ערכו תוכנית עם המפיק/הטכנאי.

ישנן הרבה דרכים להקליט אלבום או סינגל. חלק ניכר מההחלטה, באיזו דרך לבחור, תלוי בסוג המוזיקה ובתחושה שתרצו להעביר. לפעמים תרצו להעביר את החיוניות והספונטניות של ביצוע חי, בעוד שבמקרים אחרים, תעדיפו את הדיוק והתנאים האופטימליים של הקלטת ערוצים. תוכנית פעולה, שנבנתה מראש עם המפיק/הטכנאי שלכם, תסייע לכם למצוא את הדרך והכלים המתאימים, על מנת להגיע לתוצאה הרצויה, בצורה היעילה והטובה ביותר. תוכנית כזו גם תסייע לכם להעריך, בצורה מדויקת יותר, כמה זמן יידרש על מנת להביא את הפרויקט שלכם לנקודת הסיום, ביעילות. במעמד זה, כדאי גם להשמיע את הדמואים שלכם ולעשות תיאום ציפיות עם צוות האולפן, כדי לוודא שכל מי שמעורב בפרויקט, יודע מה תפקידו, ובכך למזער את נקודות החיכוך הפוטנציאליות ולהבטיח שתהליך העבודה יהיה מהנה.

2. שמרו על מסגרת התקציב שלכם.

בקשו מהמפיק/הטכנאי לעזור לכם לתכנן את הפרויקט שלכם כך, שתוכלו להביא אותו לידי סיום, במסגרת התקציב העומד לרשותכם. ברוב המוחלט של המקרים, תצליחו למצוא, ביחד, את הנוסחה, שתמקסם את הסיכויים שלכם להשלים את הפרויקט. דבר נוסף, שכדאי לקחת בחשבון הוא, שבמידה הפרויקט מתנהל בצורה נעימה ומקצועית, וכל המעורבים נהנים מהתהליך, אתם עשויים להיות מופתעים ממידת הגמישות שאנשים עשויים לגלות כלפי הכסף שלכם. בסופו של יום, כולם רוצים לסיים את הפרויקט עם מוצר, שהם יהיו גאים לחתום עליו.

3. הקפידו לא לאחר.

זמן הוא הדבר היקר ביותר באולפן. הקפידו להגיע לאולפן קצת לפני תחילת הסשן. זה יאפשר לכם לנוח מהדרך, להרגע ולהתרגל למקום ולאווירה. זה גם יראה לשאר האנשים, המעורבים בפרויקט, שאתם מכבדים אותם ואת הזמן שלהם. הסשן יחל, בכל מקרה, בדיוק בזמן שנקבע, ללא קשר אם הגעתם או לא. כך שאם תגיעו לאולפן באיחור אופנתי, הדבר היחיד שזה ייצור הוא מתח וכעס מיותר אצל האנשים האחרים המעורבים בפרויקט, ויבזבז לכם חלק מהתקציב, שעמלתם כל כך קשה על מנת להשיג.

4. הגיעו מוכנים.

שתי הבעיות המרכזיות, כשעובדים באולפן, הן, כמעט תמיד, כסף וזמן. אלא אם התמזל מזלכם, ויש לכם תקציב בלתי מוגבל, שיאפשר לכם לערוך ניסיונות באולפן, רצוי שתגיעו לאולפן מוכנים. ככל שתדעו יותר טוב את התפקידים שלכם כך יידרשו לכם פחות טייקים כדי להנציח ביצוע טוב. זה יאפשר לכם להתמקד ביצירה עצמה ובנסיונות לשפר אותה, או לחילופין, יוזיל את העלויות שלכם. לכן כדאי שתגיעו לאולפן אחרי שהושבתם את כל התפקידים שלכם בצורה מהודקת, ווידאתם שהציוד שלכם תקין ומטופל היטב.

5. תנו אמון באנשים שעובדים אתכם.

הקשיבו למה שאומרים הטכנאי, המפיק ושאר האנשים המעורבים בפרויקט. כולם נמצאים שם על מנת לעזור לכם להגיע לתוצאה הטובה ביותר. אין צורך להיפגע, אם מישהו לא אוהב איזו שורה בשיר, או אם אומרים לכם שזייפתם קצת בטייק האחרון. למדו את עצמכם לקבל את הדברים כביקורת בונה, והשתמשו בעזרה, שהאנשים שאיתכם מציעים לכם, על מנת להגיע לתוצאה הטובה ביותר שניתן להפיק מהיצירה שלכם.

6. הפעילו שיקול דעת לפני שאת מדברים.

זיכרו להפעיל שיקול דעת, לפני שאתם מדברים. אל תשכחו שלהעביר ביקורת, או לחוות דעה, על יצירה שלכם, או של מישהו אחר, בפני חדר מלא במוזיקאים וטכנאים, שאת חלקם אתם פוגשים בפעם הראשונה, עשוי לגרום לאי נעימות. אם החלטתם לחוות את דעתכם, עשו זאת בצורה חיובית, בונה ולא פוגענית. לפעמים עולה בראשכם רעיון יצירתי במיוחד. חשבו היטב, אם זה הזמן והמקום הנכון להעלות אותו, ואם החלטתם שכן, היו מוכנים לדון בו ו"להגן עליו" בפני שאר האנשים.

7. אתם להקה? חייב להיות לכם מנגנון קבלת החלטות.

כלהקה, חייב להיות לכם מנגנון, שיקל על תהליך קבלת ההחלטות. להקה לא יכולה להתנהל כדמוקרטיה, מכיוון שלעולם לא תצליחו להחליט על שום דבר. כל אחד מחברי הלהקה אמור להיות רשאי לבטא את דעתו, אבל בסופו של דבר, צריך להיות בינכם מישהו אחד, המוסכם על כולם, שיש לו את הזכות להכריע, והמילה שלו היא המילה האחרונה. בנוסף, חשוב מאוד להבין שכל ההחלטות לגבי השיר, המילים, הלחן, העיבוד, הטמפו, הסולם והמבנה צריכות להתקבל בחדר החזרות ולא באולפן. הקפדה על הדברים האלה, תחסוך לכם המון זמן וכסף באולפן.

בשבוע הבא נבחן עוד כמה עצות, שלדעתי עשויות לסייע לכם להפוך את הפרויקט הבא שלכם באולפן, למהנה, יעיל, כלכלי ומוצלח יותר.

By | 2017-06-26T15:22:01+00:00 18 במאי 2016|הפקה מוזיקלית|0 תגובות

השאר תגובה