3 טיפים לפיתוח מהירות ועמידות בנגינה על גיטרה

בנגינה על גיטרה, מהירות ועמידות (היכולת להתמיד בנגינה לאורך זמן), הן שתיים מהיכולות החשובות ביותר שעליכם לפתח. אם לא תעשו זאת, תגלו עד מהרה שאתם תקועים ולא מצליחים להמשיך לפתח את היכולות שלכם. בנקודה זו גיטריסטים רבים מתחילים לפתח שורה הרגלים לא נכונים ומזיקים, מבלי לשים לב, כדרך לחפות על מה שחסר להם מבחינת טכניקה.
הבעיה היא שהרגלים מסוג זה מבוססים ברובם על טכניקה שגויה ומרושלת. מעבר לזה שהם יגרמו לכם להישמע רע, הם גם עשויים לגרום להתפתחות של בעיות בריאותיות שונות. כדי להימנע מבעיות כאלה, עליכם ללמוד איך מזהים את אותם ההרגלים ומה שיותר חשוב, עליכם ללמוד איך מנגנים על גיטרה בצורה נכונה מבחינה בריאותית.
לפניכם 3 טיפים שיסייעו לכם לנגן בצורה נכונה, יאפשרו לכם לפתח את המהירות והעמידות שלכם ויסייעו לכם להימנע מפגיעות גופניות. הטיפים האלה לא יהפכו אתכם לנגני על בן רגע, אבל הם בהחלט יכולים לזרז את התהליך.

1. חימום לפני נגינה על גיטרה הוא חובה ולא אופציה

גיטריסטים רבים אינם מבינים עד כמה חשוב לבצע חימום לפני שמתחילים לנגן. כשאתם לוקחים גיטרה ליד, גם אם אינכם חשים במשהו חריג, השרירים והגידים בידיים ובזרועות שלכם עדיין לא מסוגלים לפעול ביעילות מקסימלית. כתוצאה מכך, עליכם להתאמץ יותר במהלך הנגינה והנטייה הטבעית היא לפצות על כך באמצעות שינויים בצורת הנגינה, גם אם אינכם מרגישים זאת. המאמץ המוגבר פוגע קשות בעמידות שלכם ויוצר נוקשות מיותרת במפרקים ובידיים. הדבר מקטין משמעותית את מידת הגמישות במפרקים, מה שגורם לפגיעה קשה במהירות ובדיוק של הנגינה.

קבעו לעצמכם חוק: אתם לא מתחילים לנגן מבלי לבצע חימום לפני כן. חימום יעיל לא אמור לארוך יותר מ – 10 דקות. הוא יאפשר לשרירים שלכם להגיע ליעילות מקסימלית ויגמיש את המפרקים שלכם. אם תקפידו לבצע חימום באופן קבוע לפני שאתם מנגנים, תרגישו בשיפור מהר מאוד.

2. הכירו את המגבלות שלכם

המפתח לפיתוח ושיפור היכולות שלכם הוא לנגן כמה שיותר. הבעיה היא שלגוף האנושי יש מגבלות ואם לא תהיו קשובים להן, אתם עלולים לגרום לעצמכם נזק בלתי הפיך. פיתוח העמידות שלכם (היכולת לנגן ברציפות לאורך זמן) למצב בו אתם מסוגלים לנגן על גיטרה כמה שעות ברציפות, היא תהליך הדרגתי שבמהלכו אתם חייבים להיות קשובים מאד לאיתותים של הגוף שלכם. גיטריסטים מתחילים חשופים פחות לסכנות אלה. רובם לא מסוגלים לנגן יותר מ – 15- 20 דקות ברציפות, כיוון שאחרי פרק זמן זה הם מתחילים לחוש כאבים באצבעות. הבעיה מתחילה לאחר שעברתם את השלב הזה והגעתם למצב בו אתם מסוגלים לנגן פרקי זמן ארוכים, ברציפות. הסיבה לכך היא שקשה הרבה יותר להבחין מתי מגיע הזמן להפסיק לנגן כשלא כואב שום דבר.
הדעה הרווחת היא שצריך להפסיק לנגן ברגע שמרגישים כאב או נוקשות בזרועות, בידיים או במפרקים. הבעיה היא שכשהגעתם לנקודה הזו, אתם כבר גורמים לגוף שלכם נזק. כדי להימנע מכך, עליכם להפסיק לנגן הרבה לפני ההגעה לנקודה זו. כעיקרון, כאבים ו / או נוקשות הם תוצאה של בעיות בטכניקת הנגינה, למרות שזו עשויה להיות גם תוצאה של עומס יתר על השרירים. אם אתם מתחילים להרגיש נוקשות או כאבים אחרי 20 – 30 דקות נגינה, כנראה שהסיבה לכך היא בטכניקת נגינה שגויה. לעומת זאת, אם אתם מתחילים לחוש זאת אחרי שעה- שעתיים של נגינה, סביר להניח שאתם מנגנים זמן רב מדי.

כדי להימנע מכך, קחו לכם 15 דקות הפסקה אחרי כל שעה של נגינה והימנעו מלנגן יותר מ – 3 שעות  ברציפות ביום, לפחות עד שתצברו ותק של כמה שנות נגינה. ההפסקות יאפשרו לכם לבדוק אם אתם מרגישים כאבים או נוקשות. ההגבלה של 3 שעות ביום תסייע לכם להימנע מלגרום לעצמכם נזק גופני. שמעתי על לא מעט גיטריסטים שהתעלמו מהאיתותים של הגוף שלהם, מה שהביא אותם למצב בו הם פשוט לא היו מסוגלים לנגן יותר.
הקפידו לשים לב לסימנים של עייפות שרירים ומפרקים. יותר מדי נגינה, או נגינה בטכניקה לא נכונה, עשויה לפגוע בהם- מה שלא יאפשר לכם למצות את מלוא הפוטנציאל שלהם. אם אתם מרגישים שכבר הגעתם לנקודה זו, קחו לכם כמה שבועות הפסקה ותנו לגוף שלכם אפשרות לשקם את עצמו. במידת הצורך, אל תהססו לפנות לרופא ולבקש ממנו לערוך בדיקות רפואיות כדי לוודא שלא נגרם לכם נזק בלתי הפיך.

3. דאגו לסטאפ שיעבוד בשבילכם ולא נגדכם

גיטרה עם סטאפ מושלם היא לא אופציה. אין לכם סיכוי להגיע למלוא הפוטנציאל בנגינה שלכם אם האקשן של הגיטרה גבוה מדי או המיתרים עבים מדי. למרות שזה עשוי להיראות לכם מסובך בהתחלה, אתם יכולים ללמד את עצמכם לעשות סטאפ בסיסי לגיטרה שלכם בעצמכם. כל מה שצריך הוא כמה מפתחות אלן, מברג וטיונר. כל שיש לדעת על סטאפ ניתן ללמוד מהאינטרנט. חיפוש קצר יציג לכם אין- ספור מדריכים כתובים ומצולמים, שמטרתם ללמד גיטריסטים מתחילים איך לעשות סטאפ לכל גיטרה. אם תקדישו את הזמן הדרוש כדי לקרוא / לצפות באותם מדריכים, תגלו שזה ממש לא מסובך. רובם המכריע של הגיטריסטים מלמדים את עצמם לעשות סטאפ וגם אתם יכולים.
לפעמים תתקלו בבעיות יותר רציניות שלא תצליחו לפתור בכוחות עצמכם. במקרה כזה, אל תהססו לקחת את הגיטרה לבעל מקצוע מיומן, שיפתור לכם את הבעיה. אני מבצע את התחזוקה השוטפת שלי בעצמי, למעט מקרים בהם אני נתקל בבעיות מיוחדות בהן מטפל הטכנאי שלי. בנוסף, פעם בשנה, אני מקפיד להגיע לטכנאי שלי, לבדיקה ו"טיפול שנתי" לכל אחת מהגיטרות שלי.

לסיכום, מלבד העובדה שנגינה היא מקור הנאה, זו גם פעילות גופנית מאומצת, הדורשת הכנה נכונה של הגוף והציוד שלכם. מעבר לכך, כמו בכל פעילות גופנית, עליכם להיות קשובים לאיתותים של הגוף שלכם ולהקפיד לא להעמיס עליו יותר מדי. אם תקפידו על כך, זה יאפשר לכם להמשיך להשתפר ולפתח את היכולות שלכם ויבטיח לכם שנים רבות של הנאה מנגינה.

אם יש נושא שהייתם רוצים לקבל עליו מידע או שאלה שמעניינת אתכם, אתם מוזמנים לכתוב לי על כך. אשמח לענות כמיטב יכולתי על פניותכם.
אם תרצו להתייעץ איתי באופן אישי בנושא זה או בכל נושא אחר, אתם מוזמנים לדבר איתי.

בטלפון – 052-8699642, בפייסבוק, או במייל

רוצים לקבל את המאמר הבא ישירות למייל שלכם?

הרשמו לניוזלטר בצד השמאלי העליון של העמוד.

By | 2017-06-26T15:14:17+00:00 21 בדצמבר 2016|גיטרות|0 תגובות

השאר תגובה