4 סימנים המבדילים בין התנהלותם של מוזיקאים מקצוענים לזו של חובבים

היותכם מוזיקאים מקצוענים או חובבים לא נמדדת בכמות ההופעות שיש לכם בחודש, בכמה כסף אתם מרוויחים או אפילו במידת כשרונכם. המדד היחיד הוא הגישה שלכם. יצא לי לנגן עם נגנים חובבים שהתנהגו כמקצוענים לכל דבר ועם נגנים מקצוענים שהתנהלו בצורה חובבנית לחלוטין. החדשות הטובות הן שזה בסך הכל עניין של גישה, שכמו כל גישה ניתן להחליף אותה בגישה חדשה.
מטרתו של מאמר זה היא להראות לכם דרכים לשיפור הגישה וההתנהלות שלכם. עבור חלקכם, מאמר זה עשוי להיות קשה לקריאה ומעורר התנגדות. חלק מהדברים שתקראו עלולים להיות מנוגדים לחלוטין לאינסטיקטים שלכם, אבל לדעתי שווה לנסות ולהתגבר על זה מכיוון שזה יעזור לכם לסגל לעצמכם התנהלות מקצועית; מה שטומן בחובו אינספור יתרונות להתנהלות העסקית ולתדמית שלכם.

מוזיקאים מקצוענים תמיד עובדים

חובבים עובדים רק כשיש להם רצון לעשות זאת. יש להם סדרי עדיפויות משלהם וכתיבת מוזיקה או אימון נגינה הם עוד סעיפים ברשימה, המצויים בדרך כלל די בתחתית. הם עשויים להיות מאוד מוכשרים אבל הם אף פעם לא יחפשו דרכים כדי להשתפר באמת. במקום זאת הם יחפשו קיצורי דרך, בנסיון להגיע להצלחה מבלי להשקיע את כל העבודה הקשה הדרושה לכך.
מקצוענים, לעומת זאת, עובדים כל הזמן. הם מתאמנים בנגינה, לומדים שירים חדשים, משפרים את הכתיבה שלהם ומלטשים את היכולות שלהם. כשהם לא עסוקים בכל זה, הם עסוקים בשיווק, חיפוש הזדמנויות חדשות או נסיון ליצור כאלה. החובבים יושבים ומחכים שהעולם יגלה אותם בעוד המקצוענים יודעים שהם חייבים להוכיח את עצמם בכל יום מחדש.

מוזיקאים מקצוענים אף פעם לא לוקחים את זה אישית

תעשיית המוזיקה היא קשה. כשאתם יוצרים אומנות מכל סוג שהוא, אתם חושפים פיסה מעצמכם בפני העולם. כשהאומנות שלכם נדחית על ידי גורם חיצוני, זה כואב. לא הייתם אנושיים אם זה לא היה כואב לכם. אבל בעוד שהמקצוענים ילקקו את פצעיהם וינסו ללמוד מהטעויות שלהם, החובבים יתמלאו טרוניות ויתמקדו בלבכות את מר גורלם.
הם עלולים לכוון את התסכול שלהם בצורה גלויה למקבלי ההחלטות שלא לקחו את היצירה שלהם או לא החתימו אותם (דבר שקרוב לוודאי יסגור להם דלתות בעתיד). לחילופין, הם עלולים להתלונן בפני חבריהם על כך שהתעשייה קשה או שאף אחד לא מבין את הגדולה שלהם. ככלל, החובבים יעריכו את המצב ויהפכו למרירים בעוד המקצוענים יעריכו את המצב וינסו להשתפר.

מוזיקאים מקצוענים עוזרים לאחרים ותומכים בהם

אין שום דבר רע בלהיות קצת תחרותיים, למעשה זו תכונה שאי אפשר להצליח בלעדיה. יחד עם זאת, מקצוענים מבינים שהגאות מגביהה את כל הספינות במים. מקצוענים בטוחים במקומם בשרשרת המזון ואינם מרגישים מאוימים על ידי אחרים. בדרך כלל הם מוכנים לחלוק את המומחיות שלהם בשמחה. הם מבינים שעל ידי עזרה לאחרים הם גדלים בעצמם. קנאה באחרים היא דבר מכוער וללעוג להם מרחוק- מכוער אף יותר.
חובבים לעומת זאת מוכנים לרמוס כל דבר וכל אחד בדרכם לפיסגה. הם משאירים אחריהם שובל ארוך של גשרים שרופים ומערכות יחסים הרוסות. בעוד שזה עשוי להשיג להם מידה מסוימת של הצלחה קצרת מועד, הפרספקטיבה הצרה והממוקדת שלהם בעצמם, תחזור לרדוף אותם כשהם יגלו שהם הרסו במו ידיהם את כל מערכת התמיכה שלהם.

 מוזיקאים מקצוענים תמיד באים לעבוד

נגיד שאתם מחפשים עובד ועורכים ראיון עבודה לשם כך. אדם א' מקדים להגיע, מגיע מוכן לראיון ונראה ממוקד ומלא מוטיבציה. אדם ב' מגיע לראיון ב – 20 דקות איחור, לוגם מהקפה שכנראה גרם לו לאחר, לא נראה מוכן לראיון ובודק את הטלפון שלו כל שתי דקות. את מי הייתם שוכרים לעבודה? רוב הסיכויים שאת אדם א'.
עבדתי בעבר עם כותבים ואומנים משני הסוגים. ההעדפה שלי תהיה, בכל פעם, לעבוד עם אומנים שמסוגלים לקחת את עצמם בידיים ולהראות רצינות ומקצוענות, גם אם הכישרון שלהם קצת פחות ייחודי. זאת מכיוון שאני יודע שהם באים באמת לעבוד, מתייחסים לעבודה במלוא הרצינות, מחפשים הזדמנויות כל הזמן ועובדים קשה מאד כדי להצליח.

לסיכום, המלצתי לכם לקחת את הזמן ולנסות להעריך אובייקטיבית לאיזו קבוצה אתם משתייכים. אם אינכם בטוחים, שאלו חברים ועמיתים שאתם יודעים שייתנו לכם תשובה אמיתית. הקשיבו לכל ביקורת שעשויה להיות להם בראש פתוח. זוכרים שאמרתי שמקצוענים תמיד מחפשים להשתפר? זה מקום נהדר להתחיל בו. אם אתם מוצאים את עצמכם דוחים ביקורת אמיתית, זה סימן למשהו שעליכם לעבוד עליו.
אם אתם מתנהגים כחובבים, אנשים יתמודדו אתכם רק אם הם באמת חייבים לעשות זאת. אם בדרך כלשהי תגיעו להצלחה, הם כנראה יהיו חייבים להתמודד אתכם, אבל דרככם תהיה קשה ורצופה מאבקים. ככל שתתנהגו יותר כמקצוענים, כך יתייחסו אליכם יותר כאל כאלה וכך גם תצליחו יותר.

אם יש נושא שהייתם רוצים לקבל עליו מידע או שאלה שמעניינת אתכם, אתם מוזמנים לכתוב לי על כך. אשמח לענות כמיטב יכולתי על פניותכם.
אם תרצו להתייעץ איתי באופן אישי בנושא זה או בכל נושא אחר, אתם מוזמנים לדבר איתי.

בטלפון – 052-8699642, בפייסבוק, או במייל

רוצים לקבל את המאמר הבא ישירות למייל שלכם?

הרשמו לניוזלטר בצד השמאלי העליון של העמוד.

By | 2017-09-27T14:43:50+00:00 20 בספטמבר 2017|גיטרות, הפקה מוזיקלית|0 תגובות

השאר תגובה