5 טיפים ללהקות לפני כניסה לאולפן

אפילו למוזיקאים המנוסים ביותר, סשן הקלטה באולפן יכול להיות חוויה מלחיצה, יקרה ומתסכלת. יחד עם זאת, עם קצת הכנה נכונה, זו גם יכולה להיות אחת החוויות הטובות שתעברו.
אחת הדרכים להבטיח שהעלות, הלחץ והתסכול יהיו מינימליים, היא
להגדיר לעצמכם בדיוק מה אתם רוצים להשיג, עוד לפני שאתם נכנסים לאולפן. הפתעות של הרגע האחרון הן משהו שתרצו להימנע ממנו ככל האפשר. לפניכם 5 טיפים ללהקות לפני כניסה לאולפן, במיוחד לכאלה שאין להן הרבה נסיון בעבודה באולפנים.

1. עשו חזרות עד שהשירים יהפכו לכם לטבע שני.

זהו כמובן הכלל הבסיסי ביותר, חזרות,חזרות ועוד חזרות!!! שום חלק או מעבר בשיר לא אמור להיות לכם קשה או מאתגר לביצוע, כשלוחצים על כפתור ההקלטה. הסביבה הלא מוכרת, סידור ההאזנה הלא רגיל והבחור או הבחורה שיושבים מאחורי הקונסולה, כל אלה עשויים לתרום להגברת הלחץ. הדבר האחרון שתרצו זה להשטף בזיעה קרה ולהתפלל לאלוהי ההשראה או המזל כשכל מה שהיה צריך הוא עוד קצת הכנה.

5 טיפים ללהקות לפני כניסה לאולפן : אולפן הקלטות : אולפני הקלטות - אולפני סטורם

2. הקליטו את החזרות שלכם.

הטיפ הזה קשור פחות ליכולת שלכם לבצע את התפקיד שלכם טוב (למרות שזה עוזר לבודד קטעים הדורשים שיפור). זה קשור יותר לשאלה אם התפקידים השונים עובדים טוב ביחד ותורמים ליצירת העיבוד הטוב ביותר לשיר. מקמו מכשיר הקלטה פשוט בחדר החזרות והקליטו את כל החזרה. האזינו להקלטה כקבוצה וערכו שינויים והתאמות בהתבסס על מה שאתם שומעים. האם הגיטרה יוצרת יותר מידי עומס ? האם המתופף מכה במצילות יותר מידי ? האם הסולם של השיר מתאים לזמר/ת או שכדאי לשנות אותו ? אולי אין צורך לחזור על הפזמון שלוש פעמים. רשימת האפשרויות היא אין סופית, נצלו זאת על מנת להפיק את המיטב מהיצירה שלכם.

3. ערכו חזרות בהרכבים שונים וללא שירה

בדיוק כך. ערכו חזרות בלי שירה, עם בס ותופים בלבד, עם בס וגיטרה בלבד, עם תופים וקלידים בלבד. במחשבה ראשונה זה עשוי להיראות כמו ביזבוז זמן טיפשי, אבל זה יגרום לכל אחד מחברי ההרכב להתמקד בסאונד הכללי והאיטראקציה בין הכלים השונים. יתרון נוסף שתפיקו מזה הוא שתלמדו את השיר כל כך טוב שאין סיכוי שתלכו לאיבוד בזמן ההקלטה, או אפילו תזדקקו לגייד שירה כדי להקליט.

5 טיפים ללהקות לפני כניסה לאולפן : אולפן הקלטות : אולפני הקלטות - אולפני סטורם

4. היו מוכנים להקליט בנפרד

כמובן שאם התכוננתם כראוי, יכול להיות שלא יהיה בזה צורך. יכול להיות שתצליחו להקליט ביצוע חי של כולם, ולהנציח את כל הקסם שרק ביצוע כזה מסוגל להפיק, אבל אל תבנו על זה. המפיק שלכם או הטכנאי עשוי להציע להקליט כל נגן בנפרד באחד השירים, או שאולי המתופף ניגן טייק מעולה אבל צריך להקליט את שאר הכלים שוב,  התאמנו בבית, לבד, והיו מוכנים לזה שכול העיניים יהיו עליכם בזמן שאתם בחדר ההקלטה.

5. להשתמש בקליק או לא ?

זאת ה-שאלה. ואין עליה תשובה חד משמעית. יש שירים שירוויחו המון משימוש בקליק, ויש שירים שיאבדו המון, בדיוק מאותה סיבה. דיוק של מטרונום לעומת רגש אנושי, לרוב לא תדעו איזו גישה מתאימה יותר עד שתכנסו לאולפן ותקליטו כמה טייקים. אני מציע שתתאמנו, כלהקה, על שתי הגישות.

 

כרגיל אשמח אם תגיבו כאן ותתרמו גם אתם טיפים מועילים ללהקות הנמצאות לפני כניסה לאולפן.

By | 2017-06-26T15:26:15+00:00 29 בדצמבר 2015|הפקה מוזיקלית|0 תגובות

השאר תגובה