5 טיפים שהם חובה לכל זמר/ת לפני הקלטת שירה

לפני שאתם נכנסים לאולפן להקליט שירה, חשוב מאוד שתכינו את עצמכם בצורה נכונה. סשן הקלטה באולפן הוא תענוג לא זול, היות והחיוב מבוצע לפי שעות, לכן כדאי להכין את עצמכם נכון,על מנת לנצל
את הזמן באולפן בצורה המיטבית. לפניכם 5 טיפים שהם חובה לכל זמר/ת לפני הקלטת שירה.

1. בחירת האולפן

ראשית, ערכו בירור קצר על אולפנים באיזור שלכם, או טכנאים שאתם עומדים לעבוד איתם. וודאו שסגרתם את הנושא הכספי במלואו ואתם יודעים בדיוק כמה זמן יש לכם ומה כלול בזמן הזה.וודאו באיזה פורמט תקבלו את ההקלטה ואיזה ציוד יש באולפן. אל תתביישו לשאול את כל השאלות שעולות בראשכם. אתם לא רוצים להופיע ביום המיוחל ולגלות שאין את המיקרופון או הקומפרסור שרציתם. בנוסף, בקשו לשמוע כמה דוגמאות לעבודות שבוצעו באולפן על מנת לקבל מושג למה אתם יכולים לצפות בתוצאה הסופית.

2. תכננו את הסשן.

דאגו להכנס לאולפן כשיש לכם מטרה ברורה ומוגדרת! לדוגמה: "היום אקליט שירה לשיר אחד או היום אקליט שירה וגיטרות לפזמון". דאגו שהתוכנית שלכם תהיה כמה שיותר פשוטה והמטרה שלפניכם ברורה, הגיונית וברת ביצוע. רשמו לעצמכם מה אתם מתכננים ודאגו להעביר זאת לטכנאי או למפיק, לפני הסשן, כדי שכולם יהיו מתואמים. רצוי גם להעביר לאולפן סקיצה של השיר, לפני הסשן, ולצרף אליה גם את הטקסט.

3. דאגו לפלייבק מראש.

במידה ואתם מקליטים שירה על פלייבק מוכן, מומלץ לשלוח אותו לאולפן מראש, על מנת לוודא שלא תהיינה תקלות כשתגיעו להקליט. אם אתם מקליטים את השיר מאפס, השקיעו את הזמן הדרוש להקלטת פלייבק איכותי. במידה ואין לכם פלייבק מלא, ניתן להקליט את השירה גם בליווי של גיטרה או פסנתר.

4. דאגו שיהיה לכם קצת זמן עודף

אין טעם להכנס לאולפן בלחץ של זמן. דאגו לשריין לכם קצת זמן עודף, כדי שאם תחרגו מהזמן שהקצבתם לעצמכם, זה לא יכניס אתכם ללחץ וייפגע בביצוע שלכם. בדרך כלל הקלטה של כלי אחד או שירה לשיר אחד, בכמה טייקים, לוקחת כשעתיים או קצת יותר. אל תשכחו לקחת בחשבון גם את זמן ההקמה והפירוק, בחירת המיקרופונים, כיוון הסאונד וכו'. לכן מומלץ לשריין קצת יותר זמן, על מנת להגיע לתוצאה הטובה ביותר. אם ישאר לכם זמן תמיד תוכלו להשתמש בו לשיר נוסף.

5. עבדו עם המורה לפיתוח קול

בקשו מהמורה שלכם להכין אתכם לסשן, או אם אפשר שהוא/היא יהיו נוכחים באולפן בזמן ההקלטה. אתם רוצים להיות "בכושר שיא" מבחינה ווקאלית ביום ההקלטה, ועבודה עם המורה יכולה לעזור לכם להגיע לכך. לשיר באולפן זה קצת שונה מלשיר על הבמה, ויש טכניקות מסוימות שהמורה שלכם יכול/ה ללמד אתכם, שיעזרו לכם להפיק מעצמכם את המקסימום.

בנוסף לאמור לעיל, כדאי גם להביא אתכם מים ולהגיע לאולפן כשאתם נועלים נעליים נוחות, שכן אתם צפויים לבלות די הרבה זמן על הרגליים. כדאי גם לערוך חימום ווקאלי, לפני שאתם מגיעים לאולפן, על מנת שתגיעו לאולפן מוכנים להתחיל לעבוד מיידית. לבסוף, זיכרו לנוח ולישון טוב בלילה לפני הסשן, כדי שתגיעו רעננים ונינוחים. רצוי גם להימנע מצריכת אלכוהול, לפני הסשן, מכיוון שזה מייבש את הגרון.
יישום הטיפים האלה יבטיח שתהיו מרוצים מאוד מתוצאות ההקלטה. והחשוב מכל, תהנו מהסשן שלכם!

By | 2017-06-26T15:23:18+00:00 15 במרץ 2016|הפקה מוזיקלית|0 תגובות

השאר תגובה