5 טעויות הפקה מוזיקלית שכדאי להכיר

הפקה מוזיקלית היא תהליך מורכב, המכיל שלבים רבים ולצידם גורמים רבים שלא תמיד נמצאים בשליטתכם. בשל מורכבות התהליך, יש סיכוי גדול שתתקלו במהלך הדרך בבעיות רבות העשויות לפגוע בתוצאה הסופית של הפרויקט.
למרות שאין שום אפשרות לצפות מראש את כל הבעיות העלולות לצוץ במהלך הדרך, ישנן בעיות הנובעות
מטעויות מסוימות החוזרות על עצמן שוב ושוב. אם תכירו אותן, זה יאפשר לכם לנסות ולהימנע מהן בתהליך ההפקה המוזיקלית.
מאמר זה נכתב במטרה לסייע לכם להכיר את הטעויות הנפוצות ולנסות להמנע מהן, מה שיעזור לכם לסיים את הפרויקט שלכם בצורה מוצלחת יותר.

1. כמה כובעים אתם חובשים?

כשאתם יוצרים את המוזיקה שלכם לבד, זה נראה טבעי וקל לעשות גם את כל השאר לבד.
כשהתקציב שלכם מוגבל, הנטיה הטבעית היא לנסות ולחסוך מעט כסף, באמצעות נסיון לבצע גם את ההפקה, ההקלטה, המיקס והמאסטרינג בעצמכם. זה באמת עשוי להרגיש קל וזול יותר לעשות את כל ההפקה המוזיקלית בעצמכם, אבל ברוב המקרים, כשאתם מנסים לעשות זאת, אתם מסתכנים בקבלת תוצאה בינונית במקרה הטוב.
הבעיה בלחבוש את כל הכובעים היא שאחרי כל כך הרבה שעות האזנה לפרויקט שלכם, אתם מתחילים לפספס בעיות קריטיות מכיוון שהאוזניים שלכם כבר מתקשות להבחין בהן. כשאתם מנסים לעשות את הכל בעצמכם, אתם גם מוותרים על האפשרות להיעזר בזוג אוזניים נוסף, המסוגל לשמוע את כל אותם ניואנסים קטנים (כמו גם בעיות אחרות) שאולי אינכם מודעים אליהן בגלל הקשר האישי שלכם ליצירה, ולסייע לכם לשפר את המוזיקה שלכם.
במקום לנסות ולחבוש את כל הכובעים, שכרו אנשי מקצוע שילוו אתכם בתהליך. אם אינכם יכולים להרשות זאת לעצמכם, נסו להיעזר בחברים בעלי הבנה בהפקה מוזיקלית. זה יסייע לכם לאתר ולפתור את כל אותן הבעיות הקטנות שמבדילות בין מוצר בינוני או סביר למוצר מעולה.

2. איך המוניטורים שלכם?

המוניטורים דרכם אתם מאזינים כאשר אתם יוצרים מוזיקה, הם כלי העבודה החשוב ביותר שלכם, אחרי האוזניים. מה שאתם שומעים או לא שומעים דרך המוניטורים ישפיע על כל החלטה שתעשו. זו בדיוק הסיבה שבגללה חשוב מאוד לא להתפשר על איכות המוניטורים שלכם.
לחסוך כסף על ידי הסתמכות על הרמקולים הישנים שזרוקים אצלכם בבית, יעלה לכם הרבה יותר בהמשך הדרך, מכיוון שתאלצו להתמודד עם מיקס לא טוב, שלא נשמע טוב בכל מקום. מוניטורים המאפשרים לכם לשמוע את המוזיקה נכון, הם חיוניים לתהליך היצירה ויאפשרו לכם לקבל את ההחלטות הנכונות בנוגע ליצירה שלכם.
דבר נוסף שחשוב שיהיה לכם הוא זוג אוזניות איכותי, עם דגש על מילת המפתח- "איכותי". קחו בחשבון שמחירן של אוזניות אולפן איכותיות מתחיל סביב בה 500 ש"ח, אבל ההשקעה הזו היא הכרחית ובטווח הארוך היא תשתלם לכם.

3. חושבים לתקן את זה במיקס?

אמנם המושג "לתקן את זה במיקס" הוא סוג של בדיחה ישנה, אבל גם כיום אני שומע לא מעט מפיקים טריים ומוזיקאים ששומעים משהו לא טוב ואומרים "עזבו את זה, נתקן את זה במיקס…". למרות שיש כלים המסוגלים לתקן בעיות בהקלטה, להשאיר משהו שלא נשמע טוב במהלך ההפקה המוזיקלית לתיקון במיקס הוא טעות.
אתם חייבים להתעקש להפיק את ההקלטה הנקייה והאיכותית ביותר, ולנסות ולהמנע כמה שניתן משימוש בתיקוני אינטנוציה ותיזמון.
אם ההקלטות שלכם תהיינה ברמה הגבוהה ביותר האפשרית, תוכלו להקדיש את זמנכם לתהליך היצירה במקום לבזבז אותו על פתרון בעיות שניתן היה להימנע מהן מראש.

4. מתי תתחילו את המיקס?

נסו להימנע ככל האפשר מלעבוד ברציפות על השלבים השונים של ההפקה המוזיקלית. כניסה למיקס מיד עם סיום ההקלטות לא מאפשרת לכם להתנתק מהחומר המוקלט ולהכניס את עצמכם למוד של מיקס, המתמקד בתמונה הגדולה, שהוא שונה לחלוטין ממוד של הקלטה, המתמקד יותר בפרטים הטכניים הקטנים.
ההתרחקות מהפרטים הטכניים מאפשרת לכם להתמקד בתמונה הגדולה יותר. זה מעניק לכם את היכולת לקבל את ההחלטות הנכונות בזמן המיקס.
מספיק אם תתנו לעצמכם מרווח של יום אחד בין סיום ההקלטות לתחילת המיקס, כדי להימנע מטעויות בהפקה המוזיקלית שאתם עלולים לפספס בגלל המיקוד בפרטים הקטנים.
אם אין לכם זמן ליום הפסקה, מצאו דרכים אחרות לנקות את הראש. צאו לסיבוב, האזינו למוזיקה אחרת, או עסקו בכל דבר אחר המאפשר לכם לגשת לתהליך המיקס עם ראש צלול.

5. מתכוונים לעשות מאסטרינג למיקסים שלכם?

מוזיקאים רבים לא מבינים מהו תהליך המאסטרינג וכמה גדולה חשיבותו בתהליך ההפקה. מאסטרינג הוא השלב האחרון בתהליך ההפקה המוזיקלית, שבסיומו נוצר המוצר המוגמר שאמור לצאת לשיווק. תהליך המאסטרינג הוא ההזדמנות האחרונה לגלות את כל אותם פגמים קטנים שאין ביכולתכם לשמוע. זו גם ההזדמנות האחרונה למטב את המוזיקה שלכם להשמעה על גבי כל הפלטפורמות האפשריות, ומכאן גם חשיבותו הרבה לסיום מוצלח של תהליך ההפקה המוזיקלית.
טכנאי המאסטרינג, בנוסף לידע וליכולת הטכנית, מביא איתו גם זוג אוזניים טריות המסוגלות לשמוע את הפגמים ולהפנות אליהם את תשומת לבכם או לתקן אותם. אחרי כל כך הרבה עבודה והשקעה, זו תהיה טעות להתפשר על התוצאה הסופית של הפרויקט שלכם בנסיון לחסוך על המאסטרינג.

אמנם זו רשימה חלקית של הטעויות הנפוצות בתהליך ההפקה המוזיקלית, אבל אם תצליחו להמנע מהן, תגדילו את הסיכויים שלכם בצורה ניכרת, לסיים את הפרויקט שלכם בצורה מוצלחת.

By | 2017-06-26T15:19:31+00:00 10 באוגוסט 2016|הפקה מוזיקלית|0 תגובות