6 טיפים שיעזרו לכם לעבור בין אקורדים בצורה חלקה וזורמת

אקורדים ומעבר חלק ומתוזמן נכון ביניהם הם מהמיומנויות הראשונות שגיטריסט אמור לסגל לעצמו, אבל לא תמיד זה פשוט. גם גיטריסטים שעברו כבר את השלב בו ניתן להחשיבם כמתחילים, עדיין מוצאים את עצמם מתמודדים מדי פעם עם קשיים. בד"כ המאמרים שלי מיועדים לגיטריסטים ברמה מתקדמת יותר אבל בעקבות כמה בקשות שקיבלתי מקוראים החלטתי לכתוב את המאמר, תוך מיקוד על הפן הפיזיולוגי של הבעיה והדרכים להתמודד איתה. הנה לכם כמה טיפים שיסייעו לכם לעבור בין אקורדים בצורה חלקה ומתוזמנת, ללא קשר למידת המורכבות שלהם.

1. הטמיעו את האקורדים בזכרון השרירים שלכם

נכון שזה מובן מאליו אבל לדעתי חשוב להזכיר זאת פעם נוספת. לפני שאתם מתחילים לתרגל מעבר בין אקורדים, עליכם לדעת לנגן אותם בצורה מושלמת. כדי לעשות זאת, עליכם לעבוד על כל אחד מהאקורדים בנפרד. אחרי שחרטתם בזיכרונכם את האיצבוע של האקורד, מקמו את האצבעות על הצוואר בצורה הנכונה. פרטו על כל מיתר בנפרד כדי לוודא שכל הצלילים נשמעים בצורה ברורה ונקיה. החזיקו את האקורד במשך 30 שניות נוספות, מבלי לנגן ואז הורידו את היד מהצוואר והניחו אותה לצד הגוף. לאחר מכן מקמו אותה שוב על הצוואר, תוך שאתם מקפידים להניח את כל האצבעות על המיתרים בו זמנית. בדקו שוב אם כל הצלילים נשמעים נקיים וברורים והחזיקו את האקורד למשך 30 שניות נוספות. אל תנסו לבצע את התרגיל הזה במהירות שאינה נוחה לכם. מה שחשוב בשלב זה הוא הדיוק שלכם ולא המהירות. בצעו את התרגיל שוב ושוב עד שתשימו לב שהאצבעות שלכם נופלות למקומן בצורה עצמאית, מבלי שתצטרכו להקדיש לכך תשומת לב או מחשבה. זה הרגע בו אותו אקורד עליו אתם עובדים נחרט בזכרון השרירים שלכם.

2. תכננו את התנועה של האצבעות למיקום הבא שלהן עוד לפני שהזזתם אותן

החליטו לאן אתם מתקדמים וציירו זאת בדמיונכם. אל תזיזו את האצבעות שלכם ממקומן לפני שאתם רואים בדמיונכם בדיוק איפה הן אמורות להיות ממוקמות. הרעיון כאן הוא לקצר את הזמן שלוקח לנו להניע את האצבעות. למרות שזה עלול להישמע מוזר, חשוב להבין שמרבית הבעיות בנגינה נובעות מקושי להניע את האצבעות מספיק מהר. אחת הדרכים להתגבר על קושי זה, היא לצמצם את כמות ואורך התנועות הדרושות למינימום, מה שיקצר את הזמן שלוקח לנו לבצע את התנועה ויקל עלינו לבצע אותה בזמן.

3. צמצמו את התנועה למינימום ההכרחי

כהמשך ישיר לטיפ הקודם, נסו להזיז את האצבעות כמה שפחות. שימרו את האצבעות קרוב ככל האפשר למיתרים כשאתם עוברים בין אקורדים. ככל שהתנועה שאתם מבצעים תהיה קטנה וקצרה יותר, כך תוכלו לבצע את המעבר מהר יותר. אגב, הטיפ הזה כמו גם הטיפ הקודם, תקפים לכל סוג של נגינה, לא רק לאקורדים.

4. הקפידו להרפות את המתח בשרירים

אחת הבעיות הנפוצות ביותר בהן אני נתקל אצל גיטריסטים היא נושא המתח המיותר בשרירים- מה שאני מכנה לפעמים "נעילה". זה מצב בו ברגע שמתחילים לנגן, כל השרירים החל מהכתפיים ועד לקצות האצבעות, מתכווצים, מה שמקשה על התנועתיות של המפרקים השונים ופוגע ביכולת לנגן בצורה חלקה וזורמת. הקפידו לשחרר כל מתח שעשוי להצטבר בזרועות במפרקים בידיים ובאצבעות. דאגו להרפות גם את הצוואר והכתפיים (אל תרימו את הכתפיים). וודאו גם שאתם משחררים את המתח באצבעות לאחר מעבר בין אקורד לאקורד.

5. כשאפשר, השתמשו באצבע כמו בציר

יש לא מעט אקורדים החולקים ביניהם צליל משותף. במעבר בין אקורדים מסוג זה, היעזרו בעובדה שאחת האצבעות יכולה להשאר במקומה. זה יתרום ליציבות ולדיוק שלכם ויאפשר לכם לבצע את המעבר בין אקורד לאקורד חלק ומהר יותר.

6. התחילו לעבוד עם מטרונום רק כשאתם מוכנים, ועשו זאת נכון

רק אחרי שתרגישו שאתם שולטים באקורדים בצורה מושלמת, הגיע הזמן להתחיל לעבוד עם מטרונום. הדרך הנכונה לעשות זאת היא לעבוד בצורה הדרגתית ומבוקרת. בחרו לכם 2 אקורדים שאתם רוצים ללטש את המעבר ביניהם, כוונו את המטרונום ל – 50 פעמות בדקה והתחילו לנגן כאשר אתם פורטים כל אקורד 4 פעמים, פעם לכל קליק של המטרונום. אחרי שתרגישו שהמעבר חלק וזורם ואין מרווח בין האקורדים, הגבירו את המהירות במטרונום ב – 5 פעמות בכל פעם, עד למהירות הרצויה. הקפידו שלא יהיו מרווחים (שקט) בין האקורדים ושכל אחד מהאקורדים יישמע ברור ונקי. המשיכו לעבוד באותה הצורה כשאתם מחליפים / מוסיפים אקורד אחד או יותר בכל פעם.

לסיכום, כמו רוב האתגרים בנגינה, גם במקרה של אקורדים והמעבר ביניהם, חלק גדול מהבעיות נובע מהקושי להניע את האצבעות בצורה מהירה ומדויקת מספיק. יישום הטיפים האלה באימונים שלכם עשוי להאיץ משמעותית את קצב הלימוד ושיפור היכולות שלכם.

אם יש נושא שהייתם רוצים לקבל עליו מידע או שאלה שמעניינת אתכם, אתם מוזמנים לכתוב לי על כך. אשמח לענות כמיטב יכולתי על פניותכם.
אם תרצו להתייעץ איתי באופן אישי בנושא זה או בכל נושא אחר, אתם מוזמנים לדבר איתי.

בטלפון – 052-8699642, בפייסבוק, או במייל

רוצים לקבל את המאמר הבא ישירות למייל שלכם?

הרשמו לניוזלטר בצד השמאלי העליון של העמוד.

By | 2017-08-13T17:11:50+00:00 16 באוגוסט 2017|גיטרות|תגובה 1

תגובה אחת

  1. יהונתן 16 באוגוסט 2017 , 10:06 השב

    שלום,
    תודה על הפוסטים.
    אני סובל מ"נעילה" חמורה כל פעם שאני מנגן, אשמח לטיפים בנושא הרפייה ובנושא של פריטה נכונה של אקורדים עם מפרט.
    תודה

השאר תגובה