9 טעויות נפוצות של גיטריסטים אקוסטיים הלומדים לנגן בגיטרה חשמלית חלק ב'

בהמשך למאמר מהשבוע שעבר, הנה לכם עוד מספר טעויות נפוצות של גיטריסטים אקוסטיים הלומדים לנגן בגיטרה חשמלית.

5. להצמד לאיזור הנוחות שלכם בזמן אימון

מאד מפתה להצמד באימונים לדברים אותם אתם מנגנים היטב. לא מעט גיטריסטים נצמדים לאיזור הנוחות שלהם, בלי לשים לב. הסיבה לכך היא שזה מגביר את תחושת הביטחון שלהם וגורם להם לתחושה טובה וחווית הצלחה. הבעיה היא שזה לא תורם כלום לשיפור המיומנות שלהם כנגנים. כמה מפתה שזה יהיה, חשוב הרבה יותר להתאמן דווקא על מה שקשה ולא מוכר לכם.

השיפור ביכולות שלכם כגיטריסטים יגיע רק אם תעזבו את איזור הנוחות שלכם ותקפידו לאתגר את עצמכם על בסיס קבוע, במתיחת הגבולות של היכולות שלכם ובניית יכולות חדשות, באמצעות הרחבה מתמדת של רפרטואר החומרים שאתם מנגנים. זכרו שהתפתחות כמוזיקאים מגיעה מחוסר הנוחות שבנגינת חומר חדש ולא מוכר. אמצו את חוסר הנוחות הזה ומובטח לכם שתראו תוצאות.

6. להתמקד באימוני נגינה בלבד ולהזניח את נושא העמידה מול קהל

גיטריסטים רבים מקיימים חלק גדול מהאימונים שלהם לבד. לרוב זו הדרך הטובה ביותר ללמוד את כל הפרטים הקטנים של מה שצריך לנגן. כשאתם מנגנים קטע מסוים שוב ושוב עד שהוא מתקבע לכם בזכרון ובידיים, רצוי לעשות זאת לבד כדי לא "לשגע" אנשים אחרים. דבר נוסף שאימון מסוג זה יכול לעזור לכם לפתח, הוא היכולת לנגן מבלי להסתכל- יכולת חשובה מאוד למוזיקאי מופיע.

יחד עם זאת, כשתגיעו למצב בו הקטע עליו אתם התאמנתם מוכן (מה שאומר שאתם יכולים לנגן אותו מהתחלה ועד הסוף בלי לעצור באמצע כדי לתקן טעויות), כדאי מאוד לנסות ולהתאמן עליו בנוכחות קהל. כגיטריסטים, נגינה בפני אנשים אחרים, בין אם זה מול האנשים הגרים איתכם בבית, בג'אם עם חברים, או בכל סיטואציה אחרת, תסייע לכם להתרגל לנגן בפני קהל, תחדד את האינסטינקטים הבימתיים שלכם ותסייע לכם ללמוד להגיב מהר יותר לכלי שלכם כמו גם למה שקורה סביבכם.

7. להגביר או להאט את הקצב בחלקים מסוימים

כשהשיר או הקטע עליו אתם עובדים, מרגיש לכם מוכן, עליכם לוודא שאתם מסוגלים לנגן את כולו במהירות יציבה ומדויקת. ברוב המקרים לא תהיה לכם שום בעיה עם חלקים מסוימים, בעוד בחלקים אחרים שעל פי רוב הם מורכבים יותר מבחינה טכנית, תגלו שיש לכם נטיה להאט את הקצב כדי להקל על עצמכם לנגן אותם.

מה שחשוב במוזיקה הוא התמונה הכללית ולא המהירות. מנקודת מבט של קהל, יצירה המנוגנת בקצב איטי אבל אחיד תישמע הרבה יותר טוב מיצירה הסובלת מחוסר אחידות ותנודות בקצב. לכן חשוב מאד להתעכב על החלקים הבעיתיים וללמד את עצמכם לנגן אותם במהירות הנכונה, מה שיאפשר לכם לנגן בצורה יציבה, עקבית ומדויקת. כדי לעשות זאת, עבדו עם מטרונום והקפידו להעלות את הקצב בהדרגה, כדי לא לאמץ את הידיים בצורה מוגזמת.

8. להמנע מללמוד תיאוריה מוזיקלית

הימנעות מלימוד תיאוריה מוזיקלית, לפחות ברמה בסיסית, היא טעות קלאסית של גיטריסטים רבים. ידע תיאורטי מאפשר לכם להצטיין על הבמה אפילו אם זכרונכם בוגד בכם, לאלתר וליצור וריאציות מרתקות של מוזיקה קיימת. לכן חשוב מאד לא להזניח את הצד הזה וללמוד תיאוריה מוזיקלית לפחות ברמה בסיסית.

חשוב מאד לדעת איך נוצרים אקורדים ואיך הם מתייחסים למהלכי אקורדים; מה הקשר בין מרווחים שונים ואיך הם יוצרים סולמות מוזיקליים; איך להשתמש בהיפוכי אקורדים כדי להתמודד עם מהלכי אקורדים בעיתיים. בנוסף, הכרת הסולמות המשמשים בסגנונות מוזיקליים שונים תרחיב את הרבגוניות שלכם כמוזיקאים, מה שיאפשר לכם להשתלב היטב בסגנונות מוזיקליים שונים ויקנה לכם את היכולת לאלתר בהם בצורה מוצלחת.

9. להתעסק עם הכיוון של המגבר

אמנם נקודה זו יותר רלוונטית לגיטריסטים שכבר מופיעים על הבמה, אבל היא חשובה לא פחות לאלה מכם שעדיין לא הגיעו לשלב הזה. היות והגיטרה החשמלית מזוהה עם מוזיקת רוק ומוזיקת רוק מזוהה עם סאונד חזק וכוחני, זה טבעי לרצות להוסיף עוד קצת כוח לסאונד של הגיטרה באמצע השיר. נחשו מה, טכנאי הקלטות ואנשי סאונד לא סובלים את זה, ובצדק!

בין אם אתם על הבמה או באולפן, הזמן להתעסק בכיוונים של המגבר, ומה שיותר חשוב, לקבוע את העוצמה הכי גבוהה שלכם, הוא במהלך הסאונד צ'ק על הבמה, או ההקמה באולפן. זה יאפשר לאיש הסאונד להיערך מראש לקטעי הסולו שלכם ולהעניק לגיטרה שלכם את המקום הנכון בין שאר הכלים. המנעו בכל מחיר מלפעול לפי התחושה שאתם לא חזקים מספיק. אין לכם שום דרך לדעת אם זה באמת נכון או לא.

לסיכום, בתור גיטריסטים, חשוב מאוד שתבנו לכם בסיס איתן להתפתחות שלכם על ידי יצירת הרגלים נכונים כמו: הקפדה על כיוון הגיטרה, אימוץ תנוחת נגינה נכונה ושמירה על הדרגתיות בבניית הטכניקה והמהירות שלכם. למדו את עצמכם תיאוריה מוזיקלית לפחות ברמה בסיסית והקפידו להתאמן בצורה עקבית ומסודרת. כל אלה יעזרו לכם להפוך למוזיקאים הטובים ביותר שאתם יכולים להיות.

אם יש נושא שהייתם רוצים לקבל עליו מידע או שאלה שמעניינת אתכם, אתם מוזמנים לכתוב לי על כך. אשמח לענות כמיטב יכולתי על פניותכם.
אם תרצו להתייעץ איתי באופן אישי בנושא זה או בכל נושא אחר, אתם מוזמנים לדבר איתי.

בטלפון – 052-8699642, בפייסבוק, או במייל

רוצים לקבל את המאמר הבא ישירות למייל שלכם?

הרשמו לניוזלטר בצד השמאלי העליון של העמוד.

By | 2017-08-08T16:30:10+00:00 9 באוגוסט 2017|גיטרות|3 תגובות

3 תגובות

  1. שם 9 באוגוסט 2017 , 19:26 השב

    'טעויות נפוצות של מנגן מתחיל' זו כותרת יותר הולמת.

  2. מיכאל 10 באוגוסט 2017 , 12:33 השב

    האם כל הדברים האלה (למעט האחרון על המגבר) לא נכונים גם לגיטריסטים אקוסטיים שלא עברו לגיטרה חשמלית?

  3. איציק 10 באוגוסט 2017 , 13:19 השב

    האמת שהפוסט הזה נולד מתוך דברים שניתקלתי בהם אצל לא מעט גיטריסטים אקוסטיים שלומדים אצלי חשמלית. מכאן גם הכותרת שנתתי לו. אבל לאחר שקיבלתי הרבה תגובות כמו שלכם לזה שהכותרת לא מתאימה, חשבתי על זה שוב ואכן זה רלוונטי לכל הגיטריסטים. לצערי אין לי אפשרות לשנות את הכותרת מבלי שזה ישבור את כל הקישורים לפוסט…

השאר תגובה