9 טעויות נפוצות של גיטריסטים אקוסטיים הלומדים לנגן בגיטרה חשמלית חלק א'

כמורה לגיטרה למתקדמים, רבים מהתלמידים שלי הם גיטריסטים אקוסטיים הלומדים לנגן בגיטרה חשמלית. רבים מהם מתאכזבים מאד כשהם מבינים שעצם העובדה שיש בידם גיטרה חשמלית לא תגרום להם להישמע כמו הגדולים. תמיד מגיע הרגע הזה בו הם מבינים שעבודה רבה עוד לפניהם עד שיצליחו לשחזר את הסאונד, הכוח והנגינה הזורמת של הגיטריסטים הגדולים.

שאיפות גדולות הן דבר טוב מאד שצריך לטפח, אבל צריך לזכור שכל דבר לוקח זמן. לא רק שזה לא מציאותי לצפות להגיע לרמה של מקצוענים מיד, זה גם מצביע על תפיסה שגויה של תהליך לימוד נגינה בכלי, בכל סגנון שהוא. הנסיון לזרז את תהליך הלימוד באמצעות קיצורי דרך שונים, יוצר כמה טעויות נפוצות, החוזרות על עצמן אצל תלמידים רבים.
הנה לכם 9 הטעויות הנפוצות ביותר אצל גיטריסטים אקוסטיים הלומדים לנגן בגיטרה חשמלית.

1. לשאוף למהירות לפני דיוק

הרצון לנגן מהר כמו וואן-היילן או סטריאני הוא לגיטימי לחלוטין. במקרים רבים זו בדיוק הסיבה שרבים מאיתנו החליטו ללמוד לנגן בגיטרה חשמלית מלכתחילה. יחד עם זאת, חשוב מאד להבין שהגיטריסטים האלה לא נולדו עם היכולות האלה ולא פיתחו אותן ביום אחד. לקח להם שנים על גבי שנים של אימונים אינסופיים כדי להגיע לרמת המיומנות הזו, ללא קשר לרמת הכישרון המולד שלהם.

כשאתם לומדים לנגן בגיטרה חשמלית, הדבר החשוב ביותר הוא לבנות לעצמכם בסיס טכני טוב ונכון. הקפידו על איצבוע נכון לכל צליל וצליל. ודאו שהתנועה שלכם לאורך הצוואר מתבצעת בצורה הנוחה לכם ביותר. כשאתם עובדים על מעברים מלודיים, ראשית עליכם למצוא את הדרך לנגן אותם בצורה מדויקת, נוחה וזורמת. רק אחרי שהשגתם את זה, נסו לאתגר את עצמכם ולהגביר את המהירות בהדרגה. אם נתקלתם במקום בעייתי, בו אתם נתקעים שוב ושוב, נסו לנגן את החלק הזה בצורה שונה, שתאפשר לכם לנגן אותו מהר בצורה נוחה יותר.

2. לפרוט חזק מדי

הגיטרה החשמלית היא כלי שמזוהה עם העוצמה והכח של הסאונד הכבד של הרוק, אבל חשוב מאד להבין שהעוצמה הזו יכולה להגיע מהרבה מאוד מקומות. למעשה, אין שום קשר בינה לבין הכוח שמפעילים במהלך הפריטה. המגבר והפדלים שלכם מאפשרים לכם להשיג את העוצמה והסאונד שאתם מחפשים, מבלי שתצטרכו לפרוט בעוצמה מוגזמת.

למעשה פריטה חזקה מדי עלולה להוביל לחתכים כואבים ומגבילים על האצבעות, כמו גם לשלל בעיות אחרות- החל מחוסר איזון בעוצמה בין המיתרים, דרך בעיות כיוון ואינטונציה וכלה בקריעת מיתרים. לכן חשוב מאד ללמוד לפרוט בצורה מאוזנת.

3. להתעצל לכוון את הגיטרה

כיוון הגיטרה עשוי להיראות כמשהו טריוויאלי מצד אחד, אבל מעייף ומיותר מצד שני, במיוחד כשאתם מתאמנים לבד. למרות זאת, זהו אחד ההרגלים החשובים ביותר אותו עליכם לסגל לעצמכם כשאתם לומדים לנגן בגיטרה חשמלית. ככלל, כל גיטריסט חייב להיות מסוגל לזהות גיטרה שיצאה מכיוון בשבריר שניה, אבל נגינה מתמשכת על גיטרה לא מכוונת תקשה עלינו להטמיע בזיכרון את הסאונד הנכון של הגיטרה, כפי שהוא צריך להישמע כשהיא מכוונת.

סיבה נוספת בגללה חשוב מאד להפוך את הכיוון של הגיטרה להרגל היא, שקל מאוד לשכוח לעשות זאת כשאתם נמצאים על הבמה ונמצאים בלחץ. הרבה גיטריסטים מתחילים שעולים על במה לראשונה שוכחים את החלק הזה מרוב לחץ ומתחילים מיד לנגן מבלי לוודא שהגיטרה שלהם נשמעת במיטבה.

4. לנגן בתנוחה ו/או יציבה לא נכונה

אם צפיתם אי פעם בסרטונים של הגיטריסטים המועדפים עליכם, שמתם לב אולי שרבים מהם יושבים או עומדים ברישול כשגבם כפוף מעל הגיטרה כאילו שיש להם גיבנת. חשוב מאוד לסגל תנוחה נגינה נכונה ובריאה, משתי סיבות: ראשית, זה יסייע לכם לשפר את הטכניקה שלכם בצורה משמעותית. שנית, זה יסייע לכם להימנע מפגיעה גופנית בעתיד.

גיטריסטים קלאסיים ממש לומדים את תנוחת הנגינה הנכונה, ומאמנים את הגוף שלהם בזה בדיוק כמו בנגינה עצמה. למרבה הצער, גיטריסטים חשמליים רבים גורמים לעצמם פגיעות גב חמורות לאורך שנים של נגינה ללא הקפדה על תנוחת נגינה נכונה. נזק טיפוסי נוסף הנפוץ אצל גיטריסטים חשמליים הוא פגיעות במפרקי הידיים, שהן תוצאה ישירה של אחיזת הגיטרה בצורה שאינה טבעית לגוף. אם אתם מתכננים לנגן בגיטרה חשמלית עוד שנים רבות, למדו את עצמכם לעשות זאת בצורה נכונה, שלא תפגע בגוף שלכם.

בשבוע הבא, נבחן 5 טעויות נוספות שעושים גיטריסטים אקוסטיים הלומדים לנגן בגיטרה חשמלית.

אם יש נושא שהייתם רוצים לקבל עליו מידע או שאלה שמעניינת אתכם, אתם מוזמנים לכתוב לי על כך. אשמח לענות כמיטב יכולתי על פניותכם.
אם תרצו להתייעץ איתי באופן אישי בנושא זה או בכל נושא אחר, אתם מוזמנים לדבר איתי.

בטלפון – 052-8699642, בפייסבוק, או במייל

רוצים לקבל את המאמר הבא ישירות למייל שלכם?

הרשמו לניוזלטר בצד השמאלי העליון של העמוד.

By | 2017-08-03T07:13:20+00:00 2 באוגוסט 2017|גיטרות|0 תגובות

השאר תגובה